"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) започна днес в парламента поредица от срещи в търсене на подкрепа за декларацията си за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и ДПС-Ново начало.
"Както обявихме веднага след изборите – ще направим консултации с политическите сили, без ДПС-Ново начало, във връзка с декларацията за "санитарен кордон" и включената в нея законодателна програма, свързана с приемането на антикорупционни мерки, промяна в закона, така че Борислав Сарафов да не бъде избран за главен прокурор", обясни преди началото на разговорите с МЕЧ съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
Днес след партията на Радостин Василев са предвидени срещи с "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи".
"Те подкрепиха на думи декларацията", обясни Петков.
Отправена е и покана към ГЕРБ-СДС, очаква се отговорът ѝ.
Въпросът е политики и защита на демокрацията преди имена, постове и позиции, посочи съпредседателят на ПП.
Като получим покана от ГЕРБ, ще вземем решение, отговори той на въпрос във връзка с разговорите, които ГЕРБ-СДС започва утре в парламента за съвместни политически действия в рамките на 51-вото Народно събрание.
По-рано днес от партията на Борисов обявиха, че в сряда ще разговарят с БСП и с ИТН.
"Чудесно, значи отиваме на избори"
След срещата между "Продължаваме промяната - Демократична България" и МЕЧ стана ясно, че са обсъдени възможностите за съставяне на правителство и законодателната програма на Народното събрание.
По време на срещата Асен Василев представи основните законодателни инициативи, заложени в декларацията, предложена по-рано от коалицията, в която се предлага създаването на "санитарен кордон" около Делян Пеевски.
Той припомни основните законодателни инициативи, свързани с избора на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат, въвеждане на забрана ВСС с изтекъл мандат да взима ключови дългосрочни кадрови решения, законодателни инициативи за борбата с корупцията и прането на пари, които гарантират, че лица, санкционирани за тежки нарушения за корупция от партньорски на България държави, не могат да получават и да се разпореждат с публични средства, приемане на антикорупционните реформи, предвидени в Плана за възстановяване и устойчивост – антикорупционна комисия, Законът за личния фалит. Василев посочи, че от „Има такъв народ“ са отправили искане за отваряне на Изборния кодекс и изчистване на "мъртвите души".
Радостин Василев постави въпроса за избора на председател на Народното събрание, който да работи за приемане на антикорупционното законодателство.
"Аз съм дълбоко скептичен, че ГЕРБ и ДПС ще работят за приемането на антикорупционното законодателство. С хора, участващи в корупция, в България много трудно могат да се правят антикорупционни реформи, добави Василев. Той посочи, че подкрепят идеята за тези мерки, свързани с ВСС и с избора на нов главен прокурор. Ние ще подкрепим антикорупционните мерки, дори да сте в коалиция с ГЕРБ или с ДПС", посочи Василев.
Кирил Петков увери от своя страна, че в действията си от ПП-ДБ ще бъдат последователни, на което Радостин Василев отговори: "Чудесно, значи отиваме на избори".
"Ние в коалиция с ГЕРБ – ДПС няма да влезем никога", каза той.
По време на срещата бяха поставени въпроси, свързани с ПВУ в частта енергетика. Радостин Василев настоя за отказ от този план, за одържавяването на "Лукойл" и за промени в Закона за хазарта. Той постави въпроса за въвеждане на електронно дистанционно гласуване.
"Имаме капацитета в частния сектор държавата да си направи дистанционно електронно гласуване, както и за промени в Изборния кодекс", посочи Радостин Василев.
Размяна на папки
Веднага след това започна срещата на "Продължаваме промяната - Демократична България" с "Има такъв народ".
Тошко Йорданов настоя коалицията да приеме компромисното решение най-възрастният депутат да остане председател на парламента до формирането на мнозинство. При първото гласуване в пленарната зала в понеделник не бе избран председател на 51-вото Народно събрание (НС). До балотаж стигнаха кандидатите на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и на ПП-ДБ Андрей Цеков.
"Бих ви помолил да вземем компромисното решение до момента, в който се формира мнозинство", настоя Йорданов.
По думите му в противен случай би могло да бъде изгубено много време. Асен Василев отговори, че техният подход е малко по-различен и едва когато имат яснота точно каква ще е законодателната програма, тогава биха финализирали този разговор.
"Председателят ще свърши това, което ние сме решили като парламентарни групи", настоя Тошко Йорданов.
Представители на двете политически сили обсъдиха възможността декларацията, предложена от ПП-ДБ, за създаване на "санитарен кордон" около Делян Пеевски да бъде използвана като основа за създаването на пакет от закони, които 51-вото Народно събрание да приеме още в първите три месеца от своята работа. В срещата, която се състоя в сградата на Народното събрание, от страна на коалицията ПП-ДБ участваха Кирил Петков, Асен Василев, Божидар Божанов, Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев и Васил Пандов, а от страна на партия „Има такъв народ“ - Тошко Йорданов, Александър Рашев и кандидатът на ИТН за председател на парламента Николета Кузманова.
По време на разговора Кирил Петков и Тошко Йорданов си размениха папки. ПП-ДБ връчиха декларацията за създаване на "санитарен кордон" около Делян Пеевски, а ИТН - тази с искането за изчистване на мъртвите души от избирателните списъци.
От ИТН изразиха съгласие относно необходимостта от промени в Закона за съдебната власт, свързани с прекратяването на процедурата за избор на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат и мерките, предлагани от ПП-ДБ относно борбата с корупцията и прането на пари, приемането на антикорупционните реформи.
Асен Василев заяви, че са изразили вече съгласие да се отвори Изборният кодекс. Той настоя фокусът им да е върху малък брой закони, които да са консенсусни, за които може да се изработи съответна хронограма, в която да бъдат заложени конкретни срокове за приемането им. По думите му в тази хронограма трябва да влезе и Законът за бюджета.
Александър Рашев от ИТН посочи, че по Закона за съдебната власт от партията му също имат предложения за промени, свързани с ограничаване правомощията на главния прокурор. Той посочи, че това, към което се стремят, е бързина и прозрачност на съдебните производства и съкращаване на сроковете, така че да има по-бързо правосъдие.
"За нас е много важно да не бъдем пакетирани"
След това се проведе среща на "Продължаваме промяната - Демократична България" с "Алианс за права и свободи".(АПС или ДПС на Ахмед Доган).
От АПС настояха декларацията на коалицията за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и ДПС-Ново начало да бъде приведена в действие, както и първа точка след гласуването на председател на 51-вото Народно събрание да бъде приемането на антикорупционното законодателство. По време на срещата Джевдет Чакъров благодари за предложенията, които са направени, и най-вече за предложението за "санитарен кордон" около Делян Пеевски.
Кирил Петков връчи текста на декларацията на представителите на АПС, а Джевдет Чакъров заяви, че биха я подкрепили. По отношение на законодателната програма Чакъров посочи, че е добре да се ограничат в този тримесечен срок. От "Алианс за права и свободи" настояха за оставката на председателя на Комисията за противодействие на корупцията.
От АПС предложиха и създаването на временна парламентарна комисия за разследването на всички факти и обстоятелства, свързани с Делян Пеевски и фалита на КТБ, както и връзката му с Българската банка за развитие. По повод внесен в Народното събрание от Гражданско движение БОЕЦ сигнал по същата тема, Валентин Тончев посочи, че той е подходяща отправна точка за създаването на тази комисия. Тончев подчерта, че след протестите вчера е ясно колко жизненоважни са приоритетите им и мотото им в тази кампания - заедно да защитим демокрацията и държавността.
Според депутата е важно декларацията на ПП-ДБ да се приведе в действие, за да може да се гарантира, че Висш съдебен съвет (ВСС) с нула процента обществено доверие няма да избере единствения кандидат за главен прокурор, както и председател на Върховния административен съд. Важно е да не ги разделяме, а двете позиции да вървят в пакет, смята той.
"За нас е много важно да не бъдем "пакетирани" с тези, които се отделиха от автентичното ДПС. Ние оставаме либералнодемократична партия с ясно изразени ценности", каза още Валентин Тончев.
***
По-късно стана ясно, че от ГЕРБ са отхвърлили поканата за среща с ПП-ДБ.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни