Столичният общински съвет одобри нов механизъм за подобряване качеството на въздуха в София, предложен от съветниците на Продължаваме промяната – Демократична България – Спаси София (ПП-ДБ-СС).
За първи път като индикатор за замърсяване ще се включат най-дребните фини прахови частици (ФПЧ 2.5), считани за по-опасни от ФПЧ 10, поради способността си да проникват по-дълбоко в белите дробове и да причиняват сериозни здравословни проблеми.
Докладът е изготвен в съответствие с последните препоръки на Световната здравна организация (СЗО) и ще позволи на София не само да навакса в прилагането на съвременните стандарти за чистота на въздуха, но и да ги развива като лидер в региона.
Разделения, но и консенсус
Макар в СОС ПП-ДБ-СС да нямат стабилно мнозинство, по тази тема техният доклад получи подкрепа и от други политически групи. Това е изключение на фона на тенденцията представителите на ГЕРБ-СДС и БСП да блокират инициативи на ПП-ДБ-СС – често единствено на базата на това, че са техни.
„През изминалата година наблюдавахме как предложения с реални ползи за града се саботират по политически причини. Радвам се, че днес, въпреки опитите за отлагане и дългите дискусии, общинският съвет прие този доклад. Той не просто отговаря на изискванията на СЗО, но и осигурява по-добро здраве за всички софиянци,“ коментира един от вносителите на доклада Димитър Петров.
Приетият механизъм е част от усилията за намаляване на замърсяването в столицата, включително и чрез поставянето на по-високи изисквания за мониторинг и анализ на данните.
"Докладът е доказателство, че конструктивният диалог в СОС е възможен, стига здравето на софиянци да бъде поставено над партийните интереси. Надявам се тази практика да се утвърди, а не да остава изолиран случай", добави Петров.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни