Евродепутатите настояват за по-целенасочени санкции на ЕС срещу т.нар. сенчест флот на Русия, който осигурява ключов финансов ресурс за войната в Украйна.

Това се казва в резолюция, приета днес на сесия на Европейския парламент в Брюксел. Вотът не бе поименен, а с вдигане на ръка.

Русия използва стари танкери, често незастраховани и с неясна собственост, за да изнася суров петрол и нефтопродукти в чужбина. Това става въпреки санкциите на ЕС, Г-7 и международните ограничителни мерки.

Тези дейности породиха и опасения за риск от екологични катастрофи, включително тежки петролни разливи. Сенчестият флот е част от системните усилия за подкопаване на европейските санкции.

Европейският парламент призовава за по-целенасочени мерки срещу тези кораби в следващите пакети от санкции на ЕС. Необходимо е да бъдат посочени всички отделни кораби, както и техните собственици, оператори, управители, счетоводители, банки и застрахователни дружества.

Депутатите също така настояват за автоматично санкциониране на съдове, които плават във водите на ЕС без застраховка. Европа трябва да засили капацитета си за наблюдение, особено с дронове и спътници, както и да извършва целенасочени инспекции по море.

Членовете на ЕП искат държавите членки да определят пристанища, които да могат да се заемат със санкционирани кораби, превозващи суров петрол и втечнен природен газ (ВПГ), и да конфискуват незаконните товари без обезщетение.

Освен това резолюцията призовава страните от Г-7 да прилагат по-ефективно наложеното ограничение на цените на руския петрол, превозван по море, да намалят значително тавана на цените и да предприемат мерки срещу вратичките, използвани от Русия, за да прехвърля и продава своя петрол и петролни продукти на пазарни цени.

Въздействието на съществуващите санкции и финансовата и военната подкрепа за Украйна ще продължат да бъдат подкопавани, докато ЕС продължава да внася руски изкопаеми горива, изтъкват евродепутатите. Затова те настояват ЕС и неговите държави членки да забранят целия внос на руски изкопаеми горива, включително втечнен природен газ. 

Европа трябва сериозно да преразгледа двустранното си сътрудничество с трети държави, които помагат на Русия да заобикаля действащите ограничителни мерки на ЕС, ако дипломатическите усилия се провалят, се казва още в текста.

Гласуването – в опасност заради повредени мащини

Повредена техника едва не провали днешните гласувания на резолюции в Европейския парламент.

След като вотът започна, много евродепутати се оплакаха, че не могат да гласуват. Оказа се, че част от машините за гласуване са развалени и не работят както трябва. Един депутат се оплака, че иска да гласува „за“, но точно този бутон не работи. Друг се пошегува, че днес машините очевидно гласуват „въздържал се“.

Последваха предложения такива вотове да се провеждат само на едно място - или в Брюксел, или в Страсбург.

Председателят на ЕП Роберта Мецола позволи на депутатите да се преместват на други машини. Но категорично отказа да забави вота, както някои искаха. Тя се позова, че много хора бързат да се приберат у дома. И наистина доста депутати се изнесоха от пленарната зала преди края на гласуването.

Особени спорове предизвика гласуването на предложения от Европейската комисия Регламент против обезлесяването. Заради развалените машини някои изменения, против които бяха „зелените“ и левицата, минаха с минимален превес от 2-3 гласа.

От Прогресивния алианс на социалистите и демократите (СиД) поискаха в специално изявление Комисията да оттегли предложението. Левицата обвини Европейската народна партия (ЕНП), че се е съюзила с крайната десница, в резултат на което са смекчени редица клаузи.

От групата на „зелените“ смятат, че развалените машини са попречили резултатът да бъде друг.

Накрая Роберта Мецола обеща, че Европейският парламент ще извърши разследване заради повредената техника.