"Точно в 10.17 часа на 11.11.2024 г депутатите от ДПС-Ново начало са регистрирали в деловодството на парламента парламентарната си група в 51-вото Народно събрание. Парламентарната група ДПС-Ново начало се състои от 30 депутати. За председател на парламентарната група е избран Делян Пеевски.
Зам.-председатели са Искра Михайлова-Копарова, Ертен Анисова, Йордан Цонев, Халил Летифов, Хамид Хамид, Станислав Анастасов, Байрам Байрам, за секретар на ПГ Елван Гюркаш. Членове на Парламентарната група: Айсел Мустафова , Айтен Сабри, Атидже Алиева-Вели, Гюнай Далоолу, Джем Яменов, Димитър Григоров, Димитър Аврамов, Ербил Халим, Иво Цанев, Исмаил Осман, Калин Стоянов, Метин Качан, Надя Петрова, Небие Кабак, Неждет Шабан, Николай Златарски, Танер Емин, Фатима Йълдъс, Хюсеин Хафъзов, Цветан Енчев, Шендоан Халит."
Такова съобщение от пресцентъра на фракцията на Пеевски получиха журналистите в пощите си днес. Което породи питанки:
- Защо медиите се уведомяват за нещо, което се прави формално веднага след клетвата на новите народни избраници, в случая - на 11 ноември?
- Пеевски пак ли изпреварва събитията?
- И готви ли се в този смисъл план Б - обособяване на парламентарните групи без да има избран председател на Народното събрание?
Въпросът с групите е спорен откъм юридическа гледна точка, защото според едни конституционалисти такива не може да се обособят без да има избран председател на НС, но според други е възможно.
Обособяването на ПГ е ключово за т.нар. парламентарна рулетка. Без тях президентът не може да връчи първия (и последващите) мандати за съставяне на правителство, защото основният закон изрично посочва, че той се връчва на излъчения за кандидат-премиер от първата по численост ПГ, после на втората и при третото "завъртане" - на група по преценка на президента.
По информация на Клуб Z депутати в действителност обмислят подобен вариант, ако и утре няма избран председател на НС. Заседанието със "спрян часовник" от 11-и насам води най-възсрастният избраник - Силви Кирилов, предложен от "Има такъв народ" и за председател. Кирилов обаче не събира изискуемите гласове заради отказа на БСП и "Демократична България" да го подкрепят, макар да получава повече на балотажа от Рая Назарян (ГЕРБ), за която гласува само парламентарната група на собствената й партия.
Две школи
Тезата, че НС може да обособи ПГ и без председател, разделя конституционалистите. Едните се позовават на чл. 76, който посочва, че на първото заседание на Народното събрание "се избират председател и заместник-председатели". Тоест, парламентът не може да започне работа по същество без избор на ръководство.
А другите посочват, че парламентарните групи фигурират в основния закон само що се отнася до връчването на мандатите и няма никакъв проблем да се обособят групи стига те да са обявени от администрацията на парламента като такива. Към момента формациите в НС не само са депозирали исканията си за регистрацията на ПГ, но и за удобство дори се изписват като ПГ на таблото, показващо гласуванията.
Ситуацията е безпрецедентна и Конституционният съд досега не я е тълкувал. Ако се стигне до прилагането на план Б, то недоволни може да го атакуват пред КС.
Проверка на Клуб Z показа, че към момента няма такава нагласа сред всички групи, като се предполага, че се изисква общо съгласие.
ДБ и БСП в трудна ситуация
В ДБ и БСП обаче са поставени в трудна ситуация и затова от ДБ обмислят дали все пак да не подкрепят Силви Кирилов. Причината: обособяването на групи без гласуване на председател означава развързване на ръцете на президента да завърти "рулетката" по връчването на мандатите - на фона на безперспективното към момента изпълнение на първия мандат - на ГЕРБ - след размяната на декларации между ГЕРБ и ПП-ДБ през изминалия уикенд и отказа на Бойко Борисов от днес да поеме отговорност за бъдещ кабинет.
А без мнозинство около правителство, при заработил парламент, при задаващи се нови избори и на фона на гласуване на бюджет за следващата година, хаосът ще е пълен, а последиците от законодателната дейност - непредвидими, коментираха за Клуб Z от обединението.
Сходно е и при БСП. Оттам посочват, че топката е в полето на ДБ и биха подкрепили Кирилов само ако дясното обединение гласува за него.
В същото време юристите поне са единодушни за едно: Силви Кирилов не може да влезе в "домовата книга" като потенциален служебен министър-председател, ако не е избран от парламента за председател на НС. Така че ако кабинет отново не се реализира, а Конституционният съд не се произнесе междувременно за връщане на стария ред за назначаването на служебния кабинет от държавния глава, то Румен Радев отново ще избира между Димитър Главчев и Димитър Глачев за премиер.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни