НАТО да приеме цялата територия на Украйна. После ще си връщаме окупираните земи по дипломатически път.
Това предложи като условие за споразумение за прекратяване на огъня украинският президент Володимир Зеленски в интервю за британската медия "Скай Нюз".
"Ако искаме да спрем горещата фаза на войната, под чадъра на НАТО трябва да премине територията на Украйна, която контролираме", подчерта държавният глава. "Трябва да го направим бързо. И след това на (окупираните) територии може да върнем по дипломатически път".
Той подчерта, че поканата на алианса към Украйна трябва да включва международно признатите граници на страната. В противен случай Киев ще трябва да се откаже от окупираните от Русия земи, което противоречи на конституцията на страната.
Украинският президент посочи, че "трябва да работим с новия президент" на САЩ.
"Искам да работя директно с него, защото има различни гласове от хората около него. И затова не бива да позволяваме на никого в обкръжението му да унищожи комуникацията ни. Това няма да бъде полезно и ще бъде разрушително. Трябва да се опитаме да намерим нов модел. Искам да споделя с него идеи и искам да чуя идеи от него".
Зеленски припомни, че двамата са се срещнали през септември, когато украинецът беше в Ню Йорк:
"Водихме разговор. Беше много топъл, добър, градивен... Беше много добра среща и това беше важна първа стъпка - сега трябва да подготвим няколко срещи."
Интервюто пред "Скай Нюз" е първият случай, в който Зеленски допуска постигане на споразумение за прекратяване на огъня, което включва де факто руски контрол върху украинска територия.
То обаче едва ли ще бъде прието от Русия - от началото на войната Москва настоява Украйна да обяви международен "неутралитет", да се откаже от амбициите си за влизане в НАТО и дори да се демилитализира. Новата американска администрация едва ли ще се съгласи на последното условие, но избраният от Тръмп за специален пратеник за Русия и Украйна - пенсионираният генерал-лейтенант Кийт Келог - е критик на идеята за присъединаване на Украйна към алианса в обозримото бъдеще.
Още по темата
- 52% от украинците подкрепят Зеленски - с близо 40% по-малко спрямо март 2022 г.
- Метанът в полезрението: Нови сателити разкриват „суперзамърсителите“
- "Украинците трябва да проведат реалистични дискусии по териториалните въпроси"
- Блинкън: Москва ще сподели с Пхенян напреднали космически и сателитни технологии
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни