Хората от сливенското село Крушаре обявиха, че няма да допуснат до стопанствата си ветеринарните власти да вземат проби за наличие на шарка по овцете и козите. По неофициална информация от днес ще започне тази дейност, след като в близкото село Желю войвода бе открито огнище на болестта и стадо 150 овце бе евтаназирано, съобщава БНТ.
Около огнището бе определена трикилометрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени места, сред които и село Крушаре.
Същевременно пред националната телевизия съпредседателят на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите Симеон караколев заяви, че холата от БАБХ влизат като барети в стопанствата.
"Не сме съгласни никой да докосва животните ни, защото те са здрави. Щом едно животно няма никакви симптоми, значи е здраво. Няма никаква болест. Няма да допуснем да се вземе нито една капка кръв от нашите животни".
"Ако пуснем някой вътре може да пренесе зараза, знам ли?".
"Овцете са здрави - напълно. Не са излизали от месец, но попаднахме в този случай и мога да кажа, че не е трябвало да се пускат ветеринарите да взимат кръв. Аз не съм сигурен, че болестта няма да влезе при мен, затова не искам да ги пусна да вземат кръв", казват пред медията засегнатите.
Хората от Крушаре обявиха, че никой не е идвал при тях и те не са уведомени за решенията на комисията и че те влизат в 10-километровата зона. Фермерите от Крушаре попитаха как така няма едно място, където властите са влезли и резултатът от пробите да е отрицателен?
"Ние нямаме доверие, че когато те влезнат, няма да ги набодат и да ги заразят с нещо. Или да ги изкарат фалшива проба".
"Хората трябва да са спокойни, предвид факта, че огнището в с. Желю войвода е приключено още на 30 ноември. Всички животни са евтаназирани и труповете им са изгорени намясто. Извършена е дезинфекция и почистване“ - това пък каза пред бТВ д-р Даниел Денев, началник на отдел „Здравеопазване на животните“ на БАБХ.
По думите му вземането на проби е започнало на 1 декември в 3-километровата зона, която е най-застрашена.
„След това започват клинични прегледи и само при съмнения – вземане на проби от стопанствата, разположени в 10-километровата зона. Проби в тази зона ще бъдат взети само и единствено при съмнения за възникване на заболяването, но всяко стопанство ще бъде посетено от ветеринарен лекар, който е наш служител - ще извърши клиничен преглед на животните“, обясни д-р Денев.
За тези посещения стопаните ще бъдат уведомявани предварително „най-вероятно чрез кмета на населеното място“.
„Предполагам, че в близките дни – днес, утре и до сряда, ще бъдат посетени всички населени места, попадащи в 10-километровата зона на област Сливен“, каза още той.
В 10-километровата зона важи и забрана за пренасяне и продаване на животните.
„Отговорността относно продажбата на животните е изцяло на собствениците. Ние действаме по всеки сигнал, постъпил при нас, за нерегламентирана търговия, а останалата търговия – регламентираната, се извършва изцяло под наш надзор и контрол“, каза д-р Денев.
При установяване на шарка в някое от населението места в 10-километровата зона се издава заповед за евтаназия на стадото.
"Искаме оставките на цялото ръководтсво на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград."
Това пък обяви пред БНР Деан Тодоров - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
По думите му ситуацията в сектора е много тежка, а проблемите са разностранни:
"Говорим за институционален проблем и невярата на хората в системата, в БАБХ. Това са проблеми, трупани с години.
Вчера бяха обсъждани нашите действия оттук насетне. Едно от решенията, които взехме на извънредния Управителен съвет, е незабавно да се сигнализират всички компетентни органи за пълната липса на дезинфекциозни средства, за всякакъв контрол. Виждаме всякакви хора се разхождат. Хората имат право на протест.
Но ако наистина говорим за толкова опасно заболяване, това е абсолютно недопустимо и е в разрез с всякакви норми, закони, наредби и всичко останало. Не може хора от цяла България да влизат във фермата. Трябваше да се организира санитарен коридор, да има пропускателни пунктове, да има дезинфекция. Нищо подобно не виждаме. Не виждаме ветеринарни лекари на място, които да осъществяват такъв контрол, а говорим за особено опасно заболяване, след като държавата иска да предприеме толкова рестриктивни мерки. Ако това заболяване попадне в други ферми, за нас е пагубно".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни