Малоимотно семейство от сливенския ромски квартал "Надежда" намери пари и вещи, забравени в такси, и мигновено ги предаде в полицията.

Историята разказа днес БНР, а според дежурните полицаи подобни случаи в квартала са изключение, а постъпката е добър пример за всички.

Семейството на Петко Петков живее бедно и няма постоянни доходи. Във вторник били на пазар с трите си деца и на връщане хванали такси към махалата.

Когато слизат, шофьорът обръща колата, настига ги и казва, че са забравили найлонов плик. Решават, че са покупките им, и първоначално го прибират вкъщи.

"Обърна таксито: господине - вика - забравихте си чантата. И аз взех чантата, прибрахме се в къщи - децата слагат маратонки, каквото сме взели...

А - викам, тази чанта не е наша! Откъде дойде?" - "Ами този, дето сега я даде". Вътре гледам: пари, карта. 15 минути имам от нас до полицията, върнах я на двама полицаи", разказа и пред бТВ Петко Петков.

Определено изненадал полицаите:

"Торба не е наша и аз идвам да я дам... Пари има, жилетка, карта - заповядайте", спомня си мъжът.

За 30 години работа в квартала младши инспектор Подмолов признава, че е видял само 4-5 подобни случая.

Сумата е била 20 000 лв., става ясно от думите на свидетелка:

"За какво да ги взема?! Безработен мъж, загубил близките си, намерил я е и е върнал чантата с над 20 000 лева… Нали знаете, че хората обичат да използват другите - при него тази черта я няма", коментира пред телевизията местна жителка.

"Не ги е запазил за себе си вещите и парите, които бяха вътре в чантата. Върна ги и каза, че не може да държи чужди вещи", допълва полицейският инспектор.

Петко е категоричен:

"Едно добро дело направих. Това не е моето нещо, че да ги държа! Тези пари не са мои, те са чужди пари, нямам право да ги държа в мен", коментира в заключение постъпката си.

Самият той няма постоянни доходи, но не отказва работа. Ходи по строежи и работи на няколко места, за да издържа семейството си. Има три деца - на 18, 15 и 13 години и всички ходят на училище.

А парите вече са върнати на собственичката им - възрастна жена от Сливен. Достойната постъпка на мъжа пък ще бъде отличена с грамота от директора на местната полиция.