Новият върховен представител на ЕС за външната политика вероятно подготвя санкции срещу грузинските управници.

Така дипломати тълкуват пред „Политико“ нейното предупреждение към властите в Тбилиси, отправено през уикенда чрез платформата Х.

„Ние сме с грузинския народ и избора му на европейско бъдеще. Осъждаме насилието срещу протестиращите и съжаляваме за сигналите на управляващата партия, че няма да следва пътя на Грузия към ЕС и за отстъплението на страната в демокрацията.

Това ще има преки последици от страна на ЕС“, написа Калас.

Това може да бъде интерпретирано като задаващи се санкции срещу членовете на партията „Грузинска мечта“, наредили използването на сила срещу протестиращите, заявяват двама европейски дипломати пред „Политико“. Ако е така, следващият Съвет „Външни работи“ на 16 декември би бил според единия от тях удобен момент. А другият събеседник намеква, че мерките могат да бъдат обсъдени още тази седмица.

По-късно говорител на Европейската комисия потвърди, че санкциите ще бъдат обсъждани на 16 декември.

Сред обсъжданите санкции е отмяната на визовата либерализация между ЕС и Грузия, която съществува от 2017 г. насам. Тя позволява на грузинците да прекарват без виса в Съюза до 90 дни в рамките на 6 месеца.

Още в първите си дни като върховен представител Кая Калас показа различен подход в сравнение с този на предшественика си Жозеп Борел, коментира „Политико“. С действията си тя показа, че за нея са по-важни най-близките съседи на ЕС, отколкото Близкият изток.

Вчера, в деня, в който новата Европейска комисия встъпи в длъжност, Калас посети Киев заедно с председателя на Европейския съвет Антониу Коща и комисаря по разширяването Марта Кос.