Случаите с нарушаване на обществения ред намалявали, а информацията за това колко са тези хора и дали са на групи се обработвала.

Охраната край моловете била засилена.

Това декларираха от полицията в понеделник, когато представители на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР), търговски центрове, както и частни охранителни фирми бяха изслушани на заседание на Комисията по обществен ред и сигурност към Столичния общински съвет. Причината - зачестилите сигнали за групи, които тормозят гражданите в моловете, а преди дни младеж, част от персонала в заведение в един от търговските центрове, беше пребит след като направи забележка на десетина тийнейджъри в агитка пред очите на посетителите, както и на охраната.

В социалните мрежи изобилства със свидетелства и клипове от вандалски прояви в молове и на обществени места в София.

"СДВР постоянно извършва анализ на сигурността с цел предприемане на мерки", обяви началникът на отдел "Охранителна полиция" в СДВР комисар Пламен Колев.

Той заяви, че в големите търговски центрове, както и около тях вече е подсилена охраната. Както полицията не пропуска да отбележи, моловете били частни обекти и се охранявали от части охранителни фирми, а една от функциите на СДВР е контрол върху тези фирми.

"Съвсем скоро извършихме поредните проверки, не бяха установени проблеми", добави комисарят, цитиран от БТА. 

Представителят на СДВР беше попитан и за нарушения около метростанциите, като посочи, че още през първите дни от проверките са установени група лица, около които бяха намерени опасни предмети. Охраната се изразява в полицаи на място, има и видеонаблюдение около входовете на метростанциите, посочи Колев. Според него случаите с нарушаване на обществения ред намаляват, а информацията за това колко са тези хора и дали са на групи се обработва. 

От моловете искат да имат контрол на достъпа още входовете

Представителите на търговските центрове благодариха на СДВР, че им е изпратила униформени полицаи, които да следят за сигурността.  Според тях е много важно да има промяна в наредбата, която третира сигурността на охранителните фирми.

"Бихме искали да имаме контрол на достъпа на входовете на търговските центрове, за да можем да не допускаме подобни лица да влизат в търговските обекти и да притесняват всички останали посетители", посочиха още те.

На въпрос какви критерии имат търговските центрове при наемане на охранителна фирма, представители посочиха, че е важно какво е съотношението на цената и услугата, която ще предоставят – колко и какви охранители ще бъдат осигурени за извършването на охранителната дейност.

"Смятаме, че персоналът е квалифициран, категорични са представителите", смятат оттам, макар че при побоя над младежа се виждат охранители, които стоят безучастни. Според посетители напредналата възраст на охранителите, както и неголемият им брой в търговските центрове често също не ти прави много сериозна пречка пред нарушителите.

"Ще бъдем благодарни, ако има засилено полицейско присъствие около търговските центрове, както и промяна в закона за сигурност, в която родителите да носят отговорност към действията на непълнолетни или малолетни извършители", поискаха още представители на моловете.

"Мога да заявя, че търговските центрове са взели всички необходими мерки за подсигуряването на сигурната среда – увеличена е охраната, има повече камери за видеонаблюдение", каза Манол Гойгаджиев, председател на Българската асоциация на ритейл центровете в България.

Това, което ние искаме като асоциация, е да има повече подкрепа от полицията, ако е възможно, да има постоянно патрул около търговските центрове и то не само по празниците, добави Гойгаджиев. Той смята, че трябва да има ясен сигнал към обществото, че тези нарушители са наказани. По данни на нашата охранителна фирма има десетки сигнали за нарушаване на обществения ред само през последните седмици. 

Профилът на извършителите е много интересен

"Профилът на извършителите е много интересен - подрастващи, на които нищо не им е забранявано от родителите, учителите и всички нива на обществото."

Това каза председател на Управителния съвет на Националната асоциация на лицата и сдруженията, извършващи частна охранителна дейност Боян Боянов. По думите му би могло да се договори със собствениците на търговските обекти на определена квадратура да има определен брой охранители. 

И Сарафов се загрижи за "ескалацията на случаите на насилие"

Пак днес темата се оказа обект на вниманието и на главния прокурор Борислав Сарафов, който демонстрира активност чрез свикване на национално съвещание на ПРБ и МВР "за предприемане на спешни организационни мерки, максимална мобилизация и координиране на усилията на прокуратурата и МВР на централно и на местно ниво във връзка с ескалацията на случаите на насилие в последните месеци".

И за да може да обяви декларативно и медийно: 

„Прокуратурата и МВР няма да допуснат безвремие и безвластие, хаос и анархия, както и ескалиране на напрежението. Няма да допуснем каквито и да е банди, агитки, улични и пътни хулигани и домашни насилници да тормозят и тероризират българските граждани“.