Калин Джорджеску, появилият се от нищото победител на първия тур на президентските избори в Румъния, обеща пред "Би Би Си", че ще прекрати подкрепата за Украйна, ако бъде избран на балотажа в неделя. На втория тур той ще се изправи срещу Елена Ласкони - бивша телевизионна водеща, която има проевропейска програма.

Джорджеску, чиято кампания беше фокусирана в социалните медии, обеща, че "румънският народ" ще бъде негов приоритет. Той отхвърли обвиненията, че досегашният му успех е резултат на руска кибероперация, като увери, че не го е грижа за "лъжите" на румънските разузнавателни агенции, тъй като на негова страна били Бог и хората.

В сряда президентът на Румъния в оставка Клаус Йоханис публикува разсекретени документи, които описват подробно масивната и "добре организирана" кампания зад Джорджеску в TikTok, координирана от "държавен субект". Документите включват оценка на разузнаването, че Русия е извършила хибридни атаки срещу Румъния, която смята за "вражеска държава".

Конституционният съд е затрупан с искания да разгледа обвиненията за намеса с оглед евентуалното касиране на изборите. Днес румънски прокурори пък обявиха, че започват наказателно разследване, но няма график кога то може да приключи.

"Те се страхуват", отсече Джорджеску.

Той отрече да е "човек на Москва", подигравателно адресирайки данните на румънските "неразузнавателни служби".

"Те не могат да приемат, че румънският народ най-накрая каза: "Искаме живота си обратно, нашата страна, нашето достойнство", заяви той, представяйки себе си като борец срещу политическия естаблишмънт.

В интервюто пред Би Би Си, в което той похвали новоизбрания американски президент Доналд Тръмп и унгарския премиер Виктор Орбан, Джорджеску нарече Владимир Путин "патриот и лидер". След това добави:

"Но аз не съм фен."

И все пак отказа да определи Русия като заплаха за сигурността на Запада. Когато бе попитан за руската инвазия в Украйна, той намекна, че конфликтът между двете страни не бива да бъде окачествяван като "война". След което изтъкна, че Румъния е заинтересована само от мир по границата си, отказвайки да защити тезата, че това трябва да се случи при благоприятни условия за Киев.

На въпрос дали е съгласен да стои редом до Украйна, както бе възприето като обща позиция на ЕС - "колкото е необходимо", Джорджеску отвърна с "не".

"Съгласен съм само, че трябва да се грижа за народа си. Не искам да намесвам народа си", отговори той, пояснявайки, че Румъния – членка на ЕС и НАТО – няма да предоставя повече военна или политическа подкрепа на своя съсед. "Нула. Всичко спира. Трябва да се грижа само за народа си. Ние самите имаме много проблеми."

Президентът в Румъния има значителна власт, включително и във външната политика. Той също е главнокомандващ на въоръжените сили и назначава министър-председателя. Румъния е твърд поддръжник на Киев от началото на инвазията. Осигури на украинските защитници система за противоракетна отбрана "Пейтриът", както и финансова подкрепа. Освен това се превърна в ключов маршрут за износ на украинско зърно, тъй като руските бомбардировки парализираха работата на местните пристанища.

При президентството на Джорджеску Румъния ще се присъедини към лагера на симпатизантите на Русия на източния фланг на НАТО, в който влизат Унгария и Словакия. Победа на проруския "тиктокър" също би бил сериозен удар върху солидарността на ЕС по отношение на Украйна, в момент в който тя е изправена пред перспективата да поеме повече отговорност за поддържането на Киев със завръщането на Тръмп в Белия дом.