Над 1,3 млрд. лв. повече в и без това внушителния бюджет на Националната здравноосигурителна каса гласува в понеделник Надзорният съвет на институцията. Проектобюджетът за догодина беше одобрен на заседание на съвета.
Така предвидените средства за следващата година стават над 9,5 млрд. лв., като от тях над 5,7 млрд. лв. са от здравноосигурителни вноски. Близо половината от тези 9,5 млрд. лв. - или 4,1 млрд. лв., са за болнична помощ. Това се случва въпреки непрестанното говорене от години, че трябва да се акцентира на доболничната помощ и да има прехвърляне към нея на не малко дейности, които сега се извършват в болниците.
Увеличението спрямо 2024 г. е с 16,5%.
За първична извънболнична помощ са предвидени над 650 млн. лв., за специализирана извънболнична помощ – над 661 млн. лв., за болнична помощ – над 4,1 млрд. лв., за дентална помощ – над 418 млн. лв., за медико-диагностични дейности – над 305 млн. лв., за лекарства, медицински изделия, диетични храни за специални медицински цели, отпускане на напълно платени от НЗОК лекарства – над 2,3 млрд. лв. В резерва на Касата за следващата година са предвидени близо 279 млн. лв.
В мотивите към проекта на бюджета за следващата година са предвидени 2,3 млн. хоспитализации.
5 млн. лв. за биомаркери
Новост е, че Касата предвижда до пет милиона лева за биомаркери през 2025 г.
Това уточни пред журналисти възстановеният на поста му управител на НЗОК Станимир Михайлов.
Предложението е те да бъдат финансирани чрез перото, предназначено за медицински изделия. По думите му предстои с Българския лекарски съюз да бъде договорена процедура, по която ще се изписват биомаркерите. Михайлов не уточни за кои заболявания Касата ще заплаща биомаркери.
През август НЗОК започна консултации и премина към разработването на процедура за осъществяване, отчитане и заплащане на изследвания на биомаркери за солидни тумори и хематологични заболявания. Целта на предложението е постигане на по-голяма ефективност в лечението на здравноосигурените пациенти, страдащи от злокачествени заболявания, обективност и достъпност на диагностиката, която към момента се спонсорира от фармацевтичната индустрия или се заплаща от пациента.
Бюджетът за 2025 г. е съставен, отчитайки относителните дялове на разходите, които бяха заложени за здравноосигурителни плащания за тази година и сме се старали средствата да бъдат равномерно увеличени, каза още той. По думите му за 2025-а са запазени политиките на финансиране, въведени през тази година, така че през следващата, ако бюджетът бъде одобрен в Народното събрание, те ще продължат.
"В тези несигурни времена трябва да бъдем много предпазливи с нови дейности", каза Михайлов в отговор на въпрос дали са предвидени повече промени, свързани с дейностите по профилактика.
Така още една много дъвкана тема - колко са необходими за профилактика и превенция, остава на заден план.
По думите му бюджетът е балансиран, предпазлив, съобразен с всички обстоятелства, настъпили тази година.
2,3 млн. лв. за хоспитализации
Предвидените 2,3 милиона хоспитализации за следващата година са много, но сме ги предвидили на база отчетите през тази година, посочи още Михайлов и припомни, че заложените хоспитализации за тази година са били 2,1 млн.
"Предстои следващата седмица в НЗОК да бъде представен доклад, който ще обобщи причините за увеличаването на хоспитализациите и контролната работа през последните месеци, когато е отчетен завишеният брой хоспитализации", посочи той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни