Дългът, уважаеми читатели, е - просто казано - вземане назаем от бъдещия ни успех. Предполагаме, че след време ще сме по-добре и затова заемаме сега парите, които очакваме тогава. Това е и отговорът на въпроса защо толкова много българи са затънали в блатото на бързите кредити. Примамливите оферти са твърде сладки и трябва да имаш много мрачна визия за бъдещето си, за да не повярваш, че можеш да ги върнеш.
"Пари до заплата? Ние сме тук!", "Върни колкото си взел!", "Изкарай чудесна Коледа с нас!" - лозунгите на бързите кредити, които се предлагат под път и над път. И ако тяхното връщане е работа на хората, които ги взимат, при държавните финанси не е така.
Какво ни каза Министерството на финансите с бюджета, който предложи вчера? Каза ни: "Изкарай една чудесна Коледа с нас... пък после ще му мислим!" Защото заложените параметри на приходите са точно толкова пожелателно измислени, колкото са и лозунгите на компаниите за бързи кредити.
Ако още не сте разбрали за какво говоря, обяснявам. Според правителството догодина България ще събере с 20 млрд. лв. повече приходи, отколкото през тази! 20 млрд. лв.! Тотално невиждано за цялата ни нова история. И тотално невъзможно.
Логично е да се запитаме - защо? Защото екселската таблица иначе не излиза. Проблемът е такъв, че трябва да влезем в дефицит от максимум 3%, за да имаме шансове да станем част от еврозоната от началото на 2026 г. А дефицитът се мери спрямо БВП. Така че колкото и големи разходи да имаш, ако срещу тях напишеш същото число приходи, то дефицитът няма да се промени. Остава същото в процентно отношение с по-високи номинални числа.
И точно това прави Министерството на финансите. Тъй като няма нито амбицията, нито смелостта, нито политическата тежест да предложи реформите, от които имаме нужда, за да влезем отново в релсите на нормалния фискален ред, то просто прилага счетоводни хватки.
Затова ли беше това чакане на проекта? Затова ли чакахме великите математици да измислят как ще се справят с проблема?
Въобще няма да коментираме числата, това ще направят експертите. Но само ще кажем, че икономиката работи на свалена предавка, износът бележи пореден месец на спад, индустрията се задъхва, а цената на електроенергията отново е сред най-високите.
Но спокойно, МФ има план. Капиталовите инвестиции отново са надути и накрая на годината, когато парите не стигнат, а инвестиции така и не са направени - тези пари ще покрият дефицита. Както си знаем.
За сметка на държавата. Просто не ни се мисли какви ще ги досвършат депутатите, когато започнат да гледат предложенията и когато популистката вакханалия се възцари с пълна сила.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни