Русия извърши агресивна намеса на изборите за лидер на автономното образувание Гагаузия в Молдова през ноември 2023 г.

Така отговори на въпрос на Клуб Z Дойна Герман – зам.-председател на парламента на Молдова. Тя участва в заседание на Делегацията в Парламентарния комитет за асоцииране „ЕС-Молдова“ в Европейския парламент в Брюксел.

„Това бе първото изпитание за страната ни с руската пирамида за нелегално финансиране, която проработи. Смятаме, че резултатите от изборите в Гагаузия са такива, поради манипулацията на гражданите в региона и защото регионалните лидери представляват една агресивна държава - Руската федерация. За съжаление, виждаме, че макар хората в Гагаузия да виждат и разбират много добре изгодите от ЕС, манипулацията и фалшивите новини имат преки последици“, каза Герман.

За башкан (глава) ва Гагаузия бе избрана близката до Русия Евгения Гуцул.

Тя обаче избягна отговора на въпроса ни защо според нея на президентските избори в цяла Молдова, спечелени от проевропейската кандидатка Мая Санду, огромна част от българското малцинство е гласувало за проруския й съперник Александър Стояногло.

„Ние в Молдова имаме над 30 на сто руснаци, българи, украинци. Консолидирането на всички народности и техните общества е много важно за нашия европейски път. Това трябва да ни обединява, а не да ни разделя. Така че никога не сме упражнявали разделение въз основа на етноса, езика, религията или региона, в който живеят молдовските граждани. Гласуването бе различно. Но не бихме искали да му слагаме етикет на етническа основа“, изтъкна Герман.

От ЕС никога няма да кажат на Молдова какво да прави, заяви румънският евродепутат Зигфдир Мурешан от Европейската народна партия (ЕНП).

Така той отговори на въпрос на Клуб Z дали след победата на Мая Санду е възможно страната да се откаже от неутралитета си и да реши да се присъедини към НАТО.

„Ние само ще подкрепим Молдова и ще й помогнем в каквото можем и ясно ще кажем, че тя е добре дошла в ЕС. Затова решихме да започнем преговори за членство веднага, щом всички изисквания бяха изпълнени. Но решенията за бъдещето на Молдова ще бъдат взети от нейните власти изцяло според законодателството й“, каза Мурешан.

Той е председател на Делегацията за асоцииране „ЕС-Молдова“.

Мурешан обеща, че ще предложи на колегите си от Европейския парламент да одобрят проект за увеличаване с 20 на сто на предприсъединителната помощ за Кишинев. В момента тя е 1,8 милиарда евро и трябва да бъде дадена за период от три години.

Румънският евродепутат иска преговорите със страната да започнат още догодина. А Дойна Герман заяви, че Молдова желае да се присъедини към ЕС до 2030 г.