Софийският градски съд (СГС) наложи най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на Лъчезар Ставрев, бивш експерт в Министерство на финансите "в мандата на бившия финансов министър Асен Василев" (последното бе нарочно подчертано още в първото прессъобщение на прокуратурата - бел. ред.).

Софийският градски съд (СГС) заседава днес по искането за постоянен арест на Ставрев, който е сочен за близък на бившия вицепремиер и финансов министър и съпредседател на ПП. Преди дни той бе обвинен за длъжностно престъпление и за пране на пари - нещо, което от ПП определиха като "бухалка".

Днешната мярка бе по искането на Софийската градска прокуратура, която настоя за постоянното задържане на Ставрев. Делото бе в сградата на "Черковна" 90, където доскоро заседаваше закритият (именно по инициатива на ПП-ДБ) Специализиран съд.

Прокуратурата заяви, че са налице предпоставки за определяне на най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“, като има „обосновано предположение“, че обвиняемият е извършил престъпленията, за които е обвинен. Те се подкрепяли от разпити на свидетели.

От държавното обвинение посочиха, че има данни, че той е разпореждал на бившия директор на агенция „Митници“ Петя Банкова да назначава и преназначава служители, както и че Ставрев е разполагал с влияние (обратно на твърденията на близките му - че той е просто шофьор, бел. ред.).

Прокурорът каза, че това се съдържа в показанията на Банкова, Стефан Димитров и Никола Караиванов, който е началник на митнически пункт „Калотина“. Обяснено бе, че последният възприемал Ставрев като зам-директор на агенция „Митници“. Именно с лица, заемащи публични длъжности, Ставрев имал сговор да върши престъпления, според доказателствата по делото, съобщава БТА (едва ли има съмнение, които са тези други "лица" - на мушката на прокуратурата, бел. ред на Клуб Z).

Адвокатите на обвиняемия заявиха, че той е съдействал и не е пречил на обвинението, както и че искането на прокуратурата за мярка не е мотивирано и не може да се направи извод, че има основания за постоянен арест. Според адвокатката Ставрев изобщо не е имал качество на длъжностно лице, а е бил просто експерт към Министерството на финансите и не е имало как да дава нареждания на висш ръководен орган за назначенията в агенция „Митници“.

Относно обвинението за пране на пари защитатат счита, че няма нито едно доказателство, че обвиняемият е държал парична сума. Налице е само разпит на Стефан Димитров, който преразказвал чуто от някой друг, каза адвокатката на Ставрев.

"Искам да ви помоля най-искрено да вземете предвид чистото ми съдебно минало, не съм имал контакт с нещо нерегламентирано, каза обвиняемият пред съда. Добър човек съм, моля да ми наложите по-лека мярка", каза още Ставрев, цитиран от БТА.

В началото на заседанието обвиняемият заяви, че е неосъждан и е със средно образование. Като месторабота в момента Ставрев посочи, че е назначен в политическа партия „Продължаваме Промяната“ (ПП).

Днешното решение на магистратите може да бъде обжалвано пред втората инстанция - Апелативния съд.

Кирил Петков: Мръсната машина започва да показва своята слабост. Терзиев: Няма план "Б"

Междувременно на среща в София с общинските съветници и кметове от цялата страна, избрани с листа на ПП, Кирил Петков заяви:

"Мръсната машина, която сме озаглавили "моделът Пеевски", но е сборно понятие за всичко, което се случва задкулисно и където корупцията владее, започва да показва своята слабост."

По думите му с отказа да бъде подписана предложената от ПП декларация за „санитарен кордон" са „светнали“ зависимостите.

Силата на една малка група е в страха на хората - колкото повече не ни е страх, тяхната сила започва да пада, коментира Петков.

„Ако работим като отбор, мафията ще види, че от другата страна има една не по-малко организирана група от хора, които ще им се противопоставят“, добави той.

Асен Василев коментира, че в страна, в която няма справедливост няма как хората да искат да живеят. Според него, за да не е така, институциите не трябва да бъдат ползвани за „бухалки“ и да се разпределят правилно средствата в държавата.

„Протестите 2020 г. избухнаха точно заради липсата на справедливост“, посочи Василев, цитиран от БТА.

По думите му с предложения държавен бюджет се вижда връщане на „абсолютно безхаберното управление на държавната политика в областта на доходите". 

Предстои ни много сериозна битка, сега навлиза в решителната си фаза, заяви още Асен Василев и добави, че последните три години се е видяло, че можем да живеем и работим по различен начин, който много пречи на Пеевски и машината, която той управлява в момента.

Кметът на София Васил Терзиев също взе думата и заяви, че въпреки предизвикателствата могат да се постигнат много успехи, дори когато нямаш мнозинство в Общинския съвет и всеки ден си във война с държавата и институции. Един от най-големите уроци за мен е колко по-силни сме, когато сме заедно. Няма план Б, а план А е да работим заедно за изграждане на работещи институции, каза още Терзиев.

Бъдете свободни патриоти и бъдете спокойни - всичко е наред, това което правим, ще остане в историята. Плащаме и ще платим цена, но си струва, заяви кметът на Благоевград Методи Байкушев по време на срещата.

Не могат да ни уплашат и реформите, за които хората са ни гласували доверие, ние ще ги доведем до успешен край, независимо каква лична цена ще трябва да платим ние и нашите семейства за това, посочи кметът на Пазарджик Петър Кулински, цитиран от БТА.