Сръбски длъжностни лица са инсталирали шпионски софтуер на телефоните на десетки журналисти и активисти, заяви неправителствената правозащитна организация „Амнести Интернешънъл“ в доклад, публикуван днес, предадоха Ройтерс и БТА.

В доклада са цитирани дигитални криминалистични доказателства и свидетелства от активисти, които са заявили, че мобилните им устройства са били хакнати през последните месеци.

В два от случаите е използван софтуер, предоставен от израелската компания за наблюдение „Селебрайт“ (Cellebrite DI Ltd.), за отключване на телефони, се казва в доклада. След това сръбският шпионски софтуер (спайуер), наричан от "Амнести Интернешънъл" "НовиСпай" (NoviSpy), е направил скрийншотове на мобилните устройства, копирал е контакти и ги е качил на сървър, контролиран от правителството, се казва в доклада на организацията.

„В множество случаи активисти и журналисти съобщиха за признаци на подозрителна дейност на мобилните си телефони директно след интервюта със сръбската полиция и органите за сигурност“, казаха от „Амнести Интернешънъл“.

Министерствата на вътрешните и външните работи и разузнавателната агенция на Сърбия БИА не отговориха на исканията за коментар, отправени на 12 декември, посочва Ройтерс.

Продуктите на „Селебрайт“ се използват широко от правоприлагащите органи, включително ФБР, за отключване на смартфони и търсене на доказателства в тях. Главният маркетингов директор на израелската компания Дейвид Джий каза, че разследва обвиненията на „Амнести Интернешънъл“.

„Ако тези обвинения са верни, това потенциално може да е в нарушение на нашето лицензионно споразумение с крайните потребители“, заяви Джий пред Ройтерс.

Ако случаят се окаже такъв, „Селебрайт“ може да забрани използването на своята технология от сръбските власти.

Поставянето на софтуер за наблюдение на устройства „абсолютно не е това, което правим“, каза Джий. Той добави, че от „Селебрайт“ са започнали да се свързват със сръбски длъжностни лица, но отказа да предостави повече подробности.

Един от активистите, посочени от „Амнести Интернешънъл“ в доклада, е заявил, че е забелязал, че контактите на телефона му са били експортирани веднага след среща с БИА. Активистът каза пред Ройтерс, че е показал телефона си на дигитални съдебни експерти, които са открили, че шпионският софтуер „Новиспай“ е експортирал контактите му и е изпратил лични снимки от устройството му до сървър, контролиран от БИА.

Според „Амнести Интернешънъл“ Сърбия е получила устройства за кракване на телефони от „Селебрайт“ като част от по-широк пакет от помощ, предназначен да помогне на Сърбия да изпълни изискванията за интеграция в Европейския съюз.

Този пакет, който беше финансиран от норвежкото правителство и администриран от Службата на ООН за проектни услуги (UNOPS), беше предоставен на сръбското вътрешно министерство за периода от 2017 до 2021 г., за да помогне на Сърбия в борбата с организираната престъпност, се казва в доклада.

Норвежкото правителство временно спря доставката на устройства на "Селебрайт" в Сърбия през 2018 г., каза „Амнести Интернешънъл“. Норвежкото посолство в Белград също изрази опасения относно програмата, но Службата на ООН за проектни услуги в крайна сметка достави устройствата през юни 2019 г., се посочва още в доклада.

„Твърденията, направени в доклада, са тревожни и, ако са верни, (са) неприемливи“, каза заместник-външният министър на Норвегия Мария Вартересян пред Ройтерс. „Ще се срещнем със сръбските власти, както и със Службата на ООН за проектни услуги по-късно този месец, за да получим допълнителна информация по въпроса. Очакваме Службата на ООН за проектни услуги да разследва обвиненията“, добави тя.

Службата на ООН за проектни услуги заяви в изявление, че приветства доклада на "Амнести Интернешънъл" и каза, че в годините след 2017 г. агенцията е имала „допълнително подобрени механизми за оценка и смекчаване на потенциални неблагоприятни ефекти“.

Агенцията не даде подробности за тези мерки.