Русия се опитва да поеме управлението на Грузия.

Това обяви грузинската президентка Саломе Зурабишвили в обръщение пред Европейския парламент в Страсбург, цитирано от БТА.

"Грузия винаги е била и ще бъде трамплин на Запада към региона. Русия се опитва да поеме управлението на Грузия, защото има своите имперски амбиции в целия Кавказки регион и това не се е променило. Ако Грузия попадне под руски контрол - не говоря дори за военно нахлуване, говоря за изборни и конституционни възможности на интервенция - става въпрос за сигурността на Черноморския регион, за европейското бъдеще и на Армения. Не става дума само за Грузия", заяви Зурабишвили. "Грузия е част от Европа, от глобалната битка срещу Русия. Има връзка между Грузия и Сирия. След като Русия се провали и не можа да се наложи в Украйна, дали Грузия не е следващата? След като Русия се провали в Молдова и се надявам, че се провали и ще се провали в Румъния, дали ще спечели Грузия?”, обърна се тя към евродепутатите.

От трибуната в пленарната зала Зурабишвили отправи призив за подкрепа - на политическо, правосъдно и геополитическо равнище. 

"Европа бавно се събужда, Европа бавно реагира. В Грузия все още очакваме мерки от страна на Брюксел и Вашингтон, които да бъдат осезаеми. Не трябва да чакаме кризата да се задълбочи, за да започне Европа да действа. Грузинците трябва да разберат, че не са сами, че Европа е с нас", добави Саломе Зурабишвили.

Пред евродепутатите тя направи паралел със събитията от 1921 г. и отбеляза, че грузинците протестират вече 21 дни, защото усещат, че са изложени на риск свободите им и европейската им същност.

"Това е масово мирно движение на гражданско неподчинение, което изисква две простички неща - да се върне волята на грузинските граждани и да се върне перспективата им за европейско бъдеще. Това не е революционно движение в същинския смисъл на думата. Не се поставят изисквания за това кой да дойде на власт. Но се поставя изискване за провеждането на честни и свободни избори, за да може грузинския народ да изрази волята си. В момента той я изразява по улиците на страната", каза тя. 

От трибуната на ЕП в Страсбург Саломе Зурабишвили сподели, че в Грузия се разпространяват проруска реторика и тенденции, включително в правителството, Централната избирателна комисия, Централната банка, Службата за борба срещу корупцията, съдебната власт и дори пенсионния фонд.

"Това ни отвежда до т.нар. руски избори. Системно се допускаха нарушения по време на изборите. Използваха се нетрадиционни методи за изборни измами. На много ранен етап бяха въведени промени, които дадоха възможност на Централната избирателна комисия да упражнява пълен контрол. Провеждаше се пропаганда по руски образец. Разпространяваха се плакати, на които имаше изображения на разрушенията в Украйна. До тях имаше изображения на една процъфтяваща Грузия. Толкова бяха потресени грузинците от тези плакати, че трябваше да бъдат свалени. Това бе показателно за прорурския образец по време на кампанията", добави президента на страната. 

Тя информира, че в някои райони е било упражнявано насилие и по този повод тя се е опитала да се свърже с министъра на вътрешните работи. 

"До момента той не ми е върнал обаждане. Не се намеси и съдебната власт, за да разследва нередностите. Съдът можеше да признае, че изборите не са били проведени законно и да насрочи нови избори. Не остана възможност Конституционния съд да разглежда и жалбите, които бяха подадени. Група грузински граждани сезираха съда в Страсбург и това е показателно за волята ни да се възползваме от всички законови възможности за намирането на политическо решение на тази много тежка криза", добави Саломе Зурабишвили.

По думите й от един милион грузинци в чужбина само 34 000 са успели да упражнят правото си на глас. 

"В момента се провежда кампания на омраза и обвинения, които идват от малки групи, които обещават какво ли не след изборите. Политическите партии, които не могат да бъдат контролирани от държавата, биват сплашвани. Техните лидери се задържат, след това се пускат отново на свобода. Всички ние сме етикетирани като либерални фашисти. Това е новият термин", отбеляза президентът на Грузия. 

Речта ѝ бе посрещната с бурни аплодисменти. Евродепутатите се изправиха на крака и държаха в ръце знамето на Грузия, разпечатано на листове.

"Грузинците не са сами, вслушваме се във вашия глас, следим действията ви и ви подкрепяме. Подкрепяме грузинския народ по пътя му към ЕС. Вратите ни винаги ще са отворени за вас", каза председателят на ЕП Роберта Мецола. 

Вече близо месец в Грузия има масовите протести. Демонстрациите започнаха след решението на правителството начело с министър-председателя Иракли Кобахидзе да спре процеса на присъединяване на страната към ЕС след оспорваните парламентарни избори през октомври 2024 г. Саломе Зурабишвили, президент на Грузия от 2018 г., заяви, че вотът, на който управляващата партия "Грузинска мечта“ обяви победа,  е бил фалшифициран и на практика "откраднат".

В резолюция, приета на 28 ноември 2024 г., членовете на ЕП отхвърлиха резултата от парламентарните избори в Грузия и призоваха те да бъдат произведени отново в рамките на една година.

Президентският мандат на Саломе Зурабишвили изтича на 29 декември, а новият грузински парламент наскоро назначи за неин приемник бившия футболист Михаил Кавелашвили.