„Само собствените заслуги могат да бъдат основа за оценка на напредъка и изоставането по пътя на присъединяването към ЕС. Билатерализацията не е справедлив начин за работа по присъединяването. Трябва да я избегнем и лично се ангажирам да се опитам да преодолея тези двустранни проблеми, защото трябва да погледнем на това разширяване като много важна геополитическа инвестиция.“

Това заяви председателят на Европейския съвет Антониу Коща след края на срещата на върха „ЕС-Западни Балкани“ в Брюксел.

Той не даде конкретни примери.

Ясно е обаче, че сред тези двустранни проблеми е и спорът между България и Република Северна Македония (РСМ). Заради него страната ни блокира преговорите със Скопие. Така Съветът на ЕС не може да започне втората си междуправителствена конференция с РСМ.

Бившата югославска република трябва да впише българите като държавнотворна народност в преамбюла на своята конституция.

Двустранният спор между София и Скопие е отбелязан и в приетата днес от лидерите на страните от ЕС и Западните Балкани Декларация от Брюксел.

„Помирението, приобщаващото регионално сътрудничество и добросъседските отношения са в основата на Европейския съюз. Ето защо е от съществено значение прилагането - добросъвестно и с осезаеми резултати - на международните споразумения, включително Преспанското споразумение с Гърция и Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България“, е записано в документа.

Няма и дума обаче, че тези споразумения са сключени от Северна Македония.