Ако споразумението с Украйна за сътрудничество в сферата на сигурността събере мнозинство в Народното събрание, Главчев ще го подпише. Ако не бъде събрано, няма да подпише.

Това заяви премиерът Димитър Главчев пред български журналисти в Брюксел. Той пристигна за участие в днешната среща на върха „ЕС-Западни Балкани“ и в утрешния Европейски съвет.

"Смятам за нормално служебно, но също така редовно правителство да се допитва до народните представители за това, което прави", каза министър-председателят.

Той няма никакви притеснения по споразумението, тъй като то е правно необвързващо и политическо, а освен това не попада в обхвата на договорите, които подлежат на ратификация от парламента.

"Единственото, което ме притеснява, е 10-годишният срок", каза Главчев.

Но припомни, че има и решение на Конституционния съд още от 1992 г., според което такова нещо е в правомощията на служебно правителство. То може да действа в сферата и на вътрешната, и на външната политика.

По думите на Главчев България е в контакт с украинската страна и от Киев проявяват разбиране за забавянето.

Такова споразумение досега не са подписали само 6 от общо 27 страни членки на ЕС. Това са България, Словакия, Австрия, Унгария, Малта и Кипър.

Споразумението има характер на политическа декларация, която би могла да бъде винаги оттеглена от редовно правителство.

"Виждате, че има шанс то да бъде направено. И ми се струва, че един месец не е фатален, за да бъде споразумението подписано от редовно правителство, което се ползва с политическа подкрепа", обобщи Главчев.

И повтори, че ще отложи подписването му, ако няма мнозинство в НС.

Той припомни, че имаме дългосрочно споразумение, подписано от предишно служебно правителство, на което все още според него „му берем гайлето“. Главчев обаче не спомена за кое споразумение става дума.

Главчев: Няма какво да предоговаряме с Република Северна Македония

Позицията на България по отношение на преговорите на Република Северна Македония (РСМ) за членство в ЕС е непроменена и няма за какво да се преговаря.

Това заяви премиерът Димитър Главчев в Брюксел преди началото на срещата на върха „ЕС-Западни Балкани“.

"Единствено трябва да се спазват условията по приема на държави членки. Конкретно за РСМ знаете какви са. Имаме компромис от 2022 г., направен от наша страна. Той стана общоевропейски, след като бе подписан от всички държави членки и от самата Северна Македония", допълни премиерът.

РСМ трябва да промени конституцията си и да включи в нейния преамбюл живеещите там българи като държавнотворна народност.

В навечерието на срещата дипломати в Брюксел заявиха за Клуб Z, че се надяват Скопие да го направи възможно най-скоро.

В огласени вчера заключения се казва, че Съветът на ЕС е готов да свика нова междуправителствена конференция с РСМ, щом тя изпълни този и други свои ангажименти.

Преди днешната среща на върха Главчев е имал разговор с председателя на Европейския съвет Антониу Коща и е потвърдил подкрепата на страната ни за разширяването на ЕС със Западните Балкани.