На традиционната си годишна пресконференция руският президент Владимир Путин отново заяви, че Русия е победител във войната с Украйна и санкциите изобщо не са ѝ навредили.

Пресконеференцията бе предавана на живо и продължи над три часа. Путин отговаряше на предварително зададени въпроси на зрители, но и на журналисти, които питаха в реално време. Този път обаче той леко фъфлеше, покашляше се и звучеше по-различно, което стана повод за коментари на здравословното му състояние в западните медии.

Както и при предишни изяви на Путин тази година, на журналист от американската мрежа NBC бе дадена възможност да зададе въпроси на английски. Един от въпросите бе за евентуална среща с Доналд Тръмп. Путин заяви, че е готов да се срещне с него. Журналистът попита и дали Путин може да изглежда с по-слаби позиции от Тръмп в такъв разговор, руският президент отрече. Русия била станала „много по-силна“ през последните две или три години, обяви и се похвали с по-големите ѝ отбранителни възможности.

„Русия е икономически по-добре от Германия“

„Ние воюваме срещу практически всички държави от НАТО, а всичко, за което те говорят, е инфлацията“, каза той.

Всъщност Западът имал икономически проблеми, а в сравнение с Германия Русия си била много по-добре. Путин обаче не спомена нищо за рекордно слабата рубла, която се срина драматично през последните месеци. Руският президент каза, че заради войната артилерийските снаряди скоро ще станат толкова скъпи, че страните от НАТО вече няма да могат да си ги позволят и да отделят дори три процента от БВП за отбрана.

Запитан за възможни „компромиси“ относно Украйна, Путин каза уклончиво, че политиката е изкуството на компромиса, но Украйна не иска да преговаря. Русия ще действа единствено съобразно своите „интереси“. На въпрос чувства ли се дискредитиран след нападението и невъзможността да победи за три дни, както бе обявил, Путин отговори с цитат на Марк Твен: „Слуховете за моята смърт са силно преувеличени“, на което всички присъстващи ръкопляскаха.

Смъртта на Игор Кирилов

За първи път, но само за кратко, Путин спомена Игор Кирилов, руския военен генерал, отговорен за химическите оръжия. Той беше убит въм вторник сутринт при бомбен атентат в Москва. Украинската разузнавателна служба заяви, че Кирилов, който е използвал химически оръжия срещу украински войници, е „легитимна цел“ като „военен престъпник“. Путин нарече това "терористичен акт", тъй като атаката е била извършена с опасни експлозиви.

Ракетен дуел със САЩ

Путин също бе попитан за „Орехник“, ракетата, която беше изстреляна на 21 ноември срещу украинския град Днипро. „Всичко, което правим, е надграждане върху предшествениците“, каза той

„Това е ново оръжие“, посочи и опроверга твърденията на Запада, че става дума за конвенционално оръжие.

Путин, като истински каубой на над средна възраст, предизвика САЩ на ракетен дуел, за да докаже, че има по-големи ракети от американските:

„Нека те изберат една цел и се опитат да я защитят от нашите ракети със своите."

Ако американците доставят системи за противовъздушна отбрана THAAD на Украйна, те няма да им помогнат, защото са по-слаби от руските системи С-400, твърди още той. Всякакви допълнителни системи за противовъздушна отбрана в Киев могат да бъдат унищожени от „Орехник“, обяви още той и добави уж на шега, че не разбира защо ракетата се нарича „Орехник“, което означава „лешников храст“. Всъщност не била толкова безопасна.

Все пак военни експерти, които разследват атаката в Днипро, подчертават, че ракетата, особено когато е напълно заредена, има проблеми с точността — подобно на нейния предшественик, РС-26 „Рубеж“. Това вероятно е причината, поради която целта в Днипро не е била поразена. Самият Путин преди време описа удара в Днипро като реакция на американското разрешение да се използват ракети ATACMS с обсег до 300 километра срещу цели в Русия. Но New York Times наскоро съобщи, че руският началник на Генералния щаб Валерий Герасимов е заявил на своя американски колега по време на телефонен разговор, че пускането на ракетата „Орехник“ е било планирано „давно“ преди САЩ да дадат разрешение на Киев.

Докато Путин продължава да насажда страха от ядрен апокалипсис, неговото военно командване изглежда е готово да запази комуникационните канали отворени в тази напрегната ситуация. Експертите възприемат използването на ракетата „Орехник“ не като стъпка към ядрена ескалация, а като още една тактика на заплаха, особено след като Русия вече използва ядрени и крилати ракети за разрушаване на украинската енергийна инфраструктура.

Представителят на държавната новинарска агенция ТАСС благодари на Путин за подкрепата и го попита за „специалната военна операция“ или „СВО“, както наричат войната срещу Украйна, и дали победата наближава. Путин не отговори директно. Той спомена, че наскоро морските пехотинци от 155-та бригада му поднесли знамето с тяхното лого. Той помоли двама журналисти да държат знамето, на което очевидно има съобщения, написани от войниците. Залата за пресконференции бурно аплодира. „Има движение по целия фронт“, загадъчно обяви той. 155-та бригада воюва в Курската област. Те „воюват героично“ и всеки ден освобождават нови територии.

В този момент една жена се свърза по телефона, отворен за въпроси, и се представи като жителка на Курск, питайки кога хората ще могат да се върнат по домовете си.

„Момчетата воюват в момента; битката продължава“, каза Путин. Той настоя, че украинците ще бъдат изгонени без съмнение, но не може да даде конкретна дата, тъй като не било важно дали ще стане ден по-рано, или по-късно. „Всичко ще бъде възстановено“, обещава той.

Къде са парите за руските войници

Стана ясно също как парите играят роля като мотиватор за руските войски. Модераторът предаде въпрос на гражданин защо войниците в Курската област не се считат за „участници в СВО“, а вместо това са част от „антитерористична операция“ и затова не получават определени бонуси. Путин каза, че не е мислил върху това. Министерството на отбраната трябва да го е взело под внимание, но щяло да бъде коригирано.

Зеленски нелигитимен

Путин заяви, че украинският му колега Володимир Зеленски не е легитимен партньор за сключване на мирни преговори. Според него мандатът на Зеленски е изтекъл и украинската конституция не позволява удължаване на пълномощията му дори по време на война. Единствено украинският парламент, Върховната рада, и нейният председател имат право да подпишат мирно споразумение, каза Путин. Украинското ръководство обаче подчертава, че пълномощията на Зеленски остават валидни.

Путин заяви, че той е готов да сключи мир със Зеленски, но само ако президентът бъде потвърден предварително чрез нови избори.

Мандатът на Зеленски изтича през 2024 година. Поради текущата инвазия и окупацията на значителна част от украинска територия, украинският държавен глава е отменил президентските избори, като се позовава на военното положение.

Асад в Москва

След свалянето си, бившият сирийски президент Башар ал-Асад избяга в Москва. До момента обаче не се е срещал с руския президент. Според Путин това ще бъде наваксано. В същото време кремълският вожд обяви, че ще попита Асад и за съдбата на американския журналист Остин Тайс, който изчезна в Сирия преди 12 години. Той посочи, че същият въпрос може да бъде зададен и на новите власти в Сирия.

Асад получи политическо убежище в Русия след свалянето си и бягството от Сирия. С подкрепата на Кремъл, дългогодишният сирийски президент успя да възстанови властта си в страната по време на гражданската война. В началото на декември обаче, с бърза офанзива, бунтовниците завзеха властта. Сега американското правителство вижда нова възможност да научи повече за съдбата на журналиста Тайс.

Путин потвърди на пресконференцията, че Русия има интерес да запази своите военни бази в Сирия. Той подчерта, че трябва да се водят преговори с тези сили, които в момента контролират страната. „Нашите интереси трябва да съвпадат“, каза той. Русия е предложила да използва своите въздушни и морски бази за хуманитарна помощ в страната. Последно Русия помогна и при преместването на 4000 ирански войници в Техеран.

Москва поддържа контакт с всички групи в Сирия и със страните от региона. Повечето от тях имат интерес базите на Русия да останат. Путин не коментира съобщенията за евентуално преместване на руски войски от сирийските бази, например в Либия.