Искам да поздравя Виктор Орбан за неговата трезва преценка за геополитическите процеси, за ясната му визия за развитието на неговата страна и Европа, за смелостта му да отстоява своите позиции и силно лидерство.

Това каза президентът Румен Радев след среща с премиера на Унгария Виктор Орбан, който е на посещение у  нас.

"Споделяме убеждението, че приоритетно за Европа е възстановяването на мира на континента с водеща роля на дипломацията", каза още Радев, имайки предвид войната на Русия в Украйна.

И допълни:

"Мир, без който е немислимо да говорим за сигурност и за устойчивост на социално-икономическото развитие. Темата за мира следва да бъде водеща за европейските лидери. Наред, разбира се, с повишаването на европейската конкурентоспособност, връщането на благосъстоянието на европейските граждани във фокуса на общите политики, ефективното противодействие на нелегалната миграция, укрепването на християнските и семейните ценности".

Предстои в близките седмици да подпишем и важни меморандуми за разширяване на нашето сътрудничество в областта на свързаността и транспорта, за ползването на нашите черноморски пристанища Варна и Бургас, в сферата на отбранителната индустрия и сигурността, както и на туризма, съобщи президентът.

По думите му двете страни са свързани с многогодишни културни и духовни връзки и споделят сходна историческа съдба.

"Днес България и Унгария развиват своите отношения на основата на взаимно доверие и приятелство. За периода, в който представлявах България в Европейския съвет, с Виктор установихме ползотворно сътрудничество по редица важни за Европейския съюз и за нашите страни теми. От миграция и енергетика до сигурност и войната в Украйна. Това сътрудничество между нас продължи и след това, като само в рамките на изминалата година посетих три пъти Унгария, за да продължи съвместната ни работа", коментира Радев.

Президентът поздрави Виктор Орбан с успешното председателство на Съвета на Европейския съюз и специално благодари за ключовата му роля за приемането на България и Румъния за пълноправни членки на Шенгенското пространство. Това е наистина едно стратегическо постижение от огромна полза за икономиката и гражданите не само на България и Румъния, а и за целия Европейски съюз, добави Радев.

"Искам също така да изразя нашата признателност за грижата към българската общност в Унгария и за помощта за изграждането на прекрасния културен и образователен център в Будапеща, български център, който открихме през май тази година", каза още президентът.

Според държавния глава България и Унгария продължават да развиват и днес едно изключително ползотворно сътрудничество в редица важни сфери – инвестиции, индустрия, финанси, информационни технологии, строителство, туризъм.

"България ще продължи да бъде надежден партньор в енергетиката и да допринася за сигурността на доставките и диверсификацията на енергоресурсите за нашите съюзници и партньори от Централна и Източна Европа", посочи Радев.

Унгария е важен инвеститор в България, ние с Виктор Орбан призоваваме специално бизнеса и в двете държави да си сътрудничи много повече, за да можем да имаме и по-добри съвместни резултати и най-важното – да използваме геостратегическото положение на нашите две страни, каза държавният глава.

България е важна за Унгария и за енергоресурси, и за транспорт, и за дигитални коридори така, както Унгария е важна за достъпа на България до Централна и Западна Европа, каза още.

"Като президент на България Румен Радев винаги ни е подкрепял да развиваме икономическите връзки между двете държави и е давал стабилност", заяви от своя страна Орбан.

Той допълни, че България винаги е била ключова страна за Унгария. Орбан изтъкна, че през миналата година Унгария е внесла 5,6 милиарда кубични метра газ през България, като 85% от унгарската икономика работи с газ.

"Стремим се да осигурим доставките на газ през България", каза унгарският премиер.

И съобщи, че общо 7 млрд. кубика от газа, който получава Унгария, минават през България, което показва колко ключова е страната в това отношение.

"Унгария има атомна електроцентрала, но не можем да получим от Украйна горива и в това може само България да ни помогне, много сме благодарни, че тези доставки станаха възможни", заяви премиерът на Унгария.

Той припомни, че при срещата му с българския президент през май в Будапеща двамата са си поставили обща цел - приемането на България в Шенген, което изискваше много сериозна работа по този въпрос.

"От 1 януари имаме резултата от това сътрудничество", подчерта Орбан.

Той изрази удовлетвореност, че приемането на България в Шенген и по суша се случи именно по време на Унгарското председателство на Съвета на ЕС.

"По този начин всички виждаме какви крачки можем да направим напред и как можем да си помагаме едни на други, не само да пътуваме. В ЕС сме заедно, но има едни страни, които могат да се движат свободно, а други не, което потиска хората, защото никой не иска да бъде на втора линия. Край на това второ място, заедно ще можем да се наслаждаваме на предимствата, които Европа дава за всички ни", заяви Виктор Орбан.

Той посочи, че Унгария е заинтересована от сътрудничеството с България в областта на отбраната и военната промишленост.

"Съгласни сме, че има момент, в който трябва да оживим сътрудничеството и да издигнем неговото ниво. Ще се стремим унгарските инвеститори да идват в България и българските - в Унгария, за да развиваме стратегически отрасли. Бихме се радвали, ако унгарските фирми са стратегически партньори на българските", каза още унгарският министър-председател.