„Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и "Демократична България" постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление, отразяващо резултатите от проведените до момента срещи по сектори и антикорупционните приоритети и мерките за реформа в правосъдната система. След постигане на съгласие по споразумението ще могат да стартират разговори и с БСП – Обединена левица и ИТН.“

Това се посочва, донякъде изненадващо, в ново идентично съобщение от ГЕРБ и „Демократична България“ (ДБ) след поредните срещи за евентуалното бъдещо управление.

"Козлодуй", служби за сигурност, финанси

Днес са били проведени срещи и в секторите енергетика, вътрешна сигурност и бюджет.

„В сектор енергетика двете страни постигнаха съгласие по приоритетите за развитие на сектора в своите програми. Бяха обсъдени темите за развитието на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ Козлодуй, стимулиране на развитието на ВЕИ сектора, включително чрез определяне на приоритетни зони за инвестиции във вятърна енергия, реформите по ПВУ, програмата за енергийна ефективност за домакинствата и бизнеса, европейската инициатива за ускоряване на производството на чисти технологии в Европа и други", се казва в съобщението.

На срещата на екипите в областта на сигурността са обсъдени и "състоянието на службите за сигурност, като и стъпките, които трябва да се предприемат за подобряване на средата за сигурност и спокойствието на гражданите".

И още: "Вниманието беше фокусирано върху новите заплахи и начините за тяхното противодействие. Има съгласие по редица ключови аспекти, като един от тях е подобряване на киберсигурността и ефективен начин за справяне с предизвикателствата в тази сфера. Обсъдени бяха още системата за подбор, атестация и начини за израстване в службите за сигурност, както и необходимостта от промяна на остаряла и неотговаряща на актуалните проблеми, законова и подзаконова нормативна база".

БСП, ИТН се включили, както и МФ

В срещата за бюджета, на която присъстваха и представители от БСП, ИТН и Министерството на финансите, преговарящите поискаха от министерството анализ на риска за януари и февруари. Също така настояват за предложения за мерки, които да доведат до стабилност на публичните финанси“, завършва информацията.

Висящи въпроси

Припомняме, че активната и донякъде публична част от преговорите за управление на ГЕРБ с ДБ и на ГЕРБ с БСП и ИТН стартира в началото на тази седмица.

Още във вторник ГЕРБ и ДБ съобщиха, че „обсъдените мерки за противодействие на корупцията се приемат от двете страни и има висока степен на съгласие да станат част от коалиционно споразумение с конкретни срокове, законодателни предложения и промени в политиките на изпълнителната власт за цял мандат на управление“.

Какви са тези мерки обаче към момента не се коментира от страна на двете формации. Те са твърде пестеливи на този етап и не посочват публично какво се случва освен чрез идентични сравнително лаконични прессъобщения.

Борисов срещу Пеевски?

Големият въпрос е дали Бойко Борисов ще бъде наистина убеден да тръгне срещу Делян Пеевски и неговото ДПС-Ново начало. Това би означавало той да се включи в „санитарния кордон“, иницииран от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ). 

Припомняме, че ПП-ДБ се раздели в подхода си към ГЕРБ, но коалицията засега остава единна по отношение на Пеевски и общите цели за сериозни промени в правосъдието и регулаторите и „изчистването“ на ръководствата на институциите от тежки зависимости.

„Продължаваме промяната“ все пак уважи решението на ДБ да влезе самостоятелно в преговори с ГЕРБ. От ПП заявиха, че биха се включили на следващ етап, ако партията на Борисов се подпише под декларацията за изолиране на Пеевски.

Засега обаче има твърде много неизвестни.

Партиен или експертен кабинет?

Една от спорните точки е дали правителството трябва да е доминирано от ярки политически лица, или премиерът и министрите следва да не са партийни фигури, а по-скоро изявени експерти. 

Заявката от ГЕРБ е евентуалният кабинет да е с партиен профил, докато ПП-ДБ, БСП и ИТН са на другата позиция. 

В сряда съпредседателят на ПП Кирил Петков повтори позицията на партията му: „Без декларация ние не влизаме в преговори. Равноотдалечен премиер е единствената опция за „Продължаваме промяната". 

Любопитен момент е, че към момента водачът на ГЕРБ Бойко Борисов не участва в преговорите, или поне не пряко, ако съдим по публикуваните снимки от срещите тази седмица.