Словашкият премиер Роберт Фицо, оцелял преди месеци в атентат, последва примера на Виктор Орбан и отиде вчера в Москва на визита при оградения със "санитарен кордон" от ЕС руски президент Владимир Путин.
Вчерашното посещение е първата лична среща между Путин и Фицо от осем години насам, съобщи руската държавна телеграфна агенция ТАСС.
Разговорите бяха във формат "на четири очи", потвърди пред ТАСС президентският говорител Дмитрий Песков.
Сръбският президент Александър Вучич заяви по-рано, че словашкият премиер възнамерява да разговаря с Путин на фона на отказа на Володимир Зеленски да удължи транзита на газ през Украйна.
Пръв новината за посещението на Фицо, съобщи руският журналист Павел Зарубин.
"В момента Путин разговаря в Кремъл със словашкия премиер Фицо", написа в Телеграм канала си журналистът, който разпространи и видеокадри от срещата.
Фицо е един от малкото европейски ръководители, запазили близки отношения с руския президент, отбелязват агенциите.
През лятото Украйна обяви, че няма да поднови след края на годината договора с Москва за транзита на руски газ за Европа по нейната обширна мрежа от газопроводи.
"Путин се срещна със словашкия премиер, за да обсъди доставките на газ", гласи заглавие в британският вестник „Гардиън“ по повод на срещата.
Словакия е зависима от транзита на руски природен газ през нейната съседка Украйна и увеличи усилията си за запазване на тези потоци и след настъпването на 2025 г., като същевременно критикува украинския президент Володимир Зеленски за отказа му да удължи договора, който изтича в края на годината, посочи изданието.
Руският природен газ все още се доставя до някои европейски държави, включително Словакия, през Украйна по силата на петгодишно споразумение, подписано преди войната.
„Руският президент Владимир Путин потвърди готовността на (Руската федерация) да продължи да доставя газ на запад и в Словакия, което е практически невъзможно след 1 януари 2025 г. с оглед на позицията на украинския президент“, заяви Фицо.
Миналия месец Словакия подписа краткосрочен пилотен договор за закупуване на природен газ от Азербайджан, а по-рано тази година сключи сделка за внос на американски втечнен природен газ (ВПГ) по газопровод от Полша, припомня „Гардиън“. Страната може да получава газ и по австрийската, унгарската и чешката мрежа, което позволява внос от Германия наред с други потенциални доставчици.
"Необичайно посещение на европейски лидер в Кремъл след началото на руската инвазия в Украйна" - това написа за срещата британският „Файненшъл таймс“.
Посещението, което не беше обявено предварително, но беше потвърдено вчера от Кремъл, се осъществи на фона на противопоставянето между Словакия и Украйна по отношение на енергийната сигурност.
Посещението дойде след напрегнатата среща между Фицо и Зеленски в Брюксел в четвъртък за обсъждане на плановете на Киев да спре транзита на руски газ през територията си от началото на 2025 г.
Заплахата на Киев представлява сериозно предизвикателство за Словакия, която е една от трите държави от Европейския съюз, заедно с Унгария и Австрия, които са силно зависими от руския газ, транзитиран през Украйна, посочва британското издание.
Миналия месец германският канцлер Олаф Шолц разговаря по телефона с Путин за първи път от две години насам, докато европейските лидери се подготвят за това, което може да донесе началото на втория мандат на Доналд Тръмп, и провеждат дискусии за начините за продължаване на подкрепата за Украйна, припомни „Файненшъл таймс“.
По-рано тази седмица Фицо разкритикува плановете на Украйна да прекрати транзита на газ през своя територия, като попита защо тя има „правото да накърнява икономическите национални интереси“ на държава членка на ЕС.
Той също така отхвърли твърденията на Киев, че Словакия печели около 500 млн. долара годишно от търговията с по-евтин руски газ, част от който след това се транзитира от Словакия и за съседна Чехия.
Фицо, който оцеля след опит за убийство тази година, е заел по-приятелска позиция спрямо Москва в сравнение с други ръководители на държави от ЕС.
Словашкият министър-председател се противопостави на приемането на западните санкции срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна. Позицията му е сходна с тази на Орбан, който също посети Москва през юли тази година и така предизвика възмущението на колегите си от цяла Европа.
Орбан заяви в събота, че планира да проведе допълнителни разговори с Москва и Киев, за да помогне за запазването на газовите потоци, като заяви пред журналисти, че Будапеща „опитва трика“ газът да бъде преетикетиран като унгарски по времето, когато влиза на територията на Украйна.
Плановете на Орбан включват унгарски или други компании от ЕС да купуват руския газ директно на украинско-руската граница и след това да плащат на Киев транзитната такса. Нито Брюксел, нито Киев обаче са одобрили предложението.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща е бил предварително уведомен за посещението на Роберт Фицо в Москва, съобщи източник от Брюксел, без обаче да даде повече подробности. Никой от ръководителите на ЕС засега не коментира визитата. Още повече днес е първият ден от ваканцията на европейските институции.
Още по темата
- Словашки евродепутат: Визитата на Фицо в Москва е шамар за Зеленски. Така му се пада за арогантността
- Наистина ли в края на XIX век в Одеса не е имало украинци?
- Киев обвини Русия в екзекуция на петима украински военнопленници
- Вече и открито: унгарската петролно-газова група МОЛ иска да купи "Лукойл"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни