Учени от Израел и Шотландия са направили пробив в разбирането за това как клетките се специализират, съобщи Физ.орг, позовавайки се на изследване, публикувано в сп. "Нейчър", информира БТА.

Авторите му от Еврейския университет в Йерусалим и Единбургския университет са установили как протеини, известни като транскрипционни фактори, определят идентичността на дадена клетка - дали тя ще се превърне в кожна или мускулна клетка, или неврон.

Транскрипционните фактори правят това, като се прикрепят към специфични части от ДНК и контролират кои гени са активни.

Изследователите са открили система за "насочено търсене", при която ДНК и хроматинът - пакетиращата я структура, действат като карта. Именно тя насочва транскрипционните фактори към правилното им местоположение в ДНК.

Откритието хвърля светлина върху начина, по който се развиват клетките и върху това как протеините работят заедно, за да създават различни клетъчни типове. Това знание е важно за регенеративната медицина и клетъчната терапия, помагайки на учените да контролират растежа и функциите на клетките. То също така предоставя нов начин за изследването на регулацията на гените.