Историята на Вселената за само една година – това е идеята зад космическия календар на американския астроном Карл Сейгън. Ако възрастта на Вселената от 13,8 милиарда години бъде сведена до една година, тогава една секунда в космическия календар ще съответства на 438 години, всеки час на около 1,58 милиона години, а всеки ден – на около 37,8 милиона години.
Този календар помага да се види развитието на света под нова перспектива и показва, че човекът се е появил всъщност много късно. Ето как би протекла историята от милиарди години само за 365 дни:
Големият взрив, сътворението на Вселената, се случва в космическия календар точно в полунощ на 1 януари. През следващите седмици се формират безброй звезди и планети, както и нашата галактика, Млечен път.
От септември започва живот на Земята
Нашата Слънчева система и самата Земя се формират в космическия календар на 2 септември. Първият живот на Земята се развива от средата на септември, тоест преди около 3,5 милиарда години. В началото на октомври първите цианобактерии започват фотосинтеза.
Многоклетъчните организми се появяват през ноември, а на 14 декември се формират първоначалните предшественици на насекомите. На 17 декември се появяват рибите и първите видове земноводни. На 25 декември динозаврите се появяват на Земята. На 29 декември по планетата започва да броди тиранозавърът Рекс, а на 30 декември динозаврите изчезват вследствие на удар от астероид. Развитието на човека се случва много по-късно – на 31 декември. Модерният човек се появява едва две минути преди полунощ.
Човекът е тук само от няколко часа
Цялата история на човечеството се побира в последните минути от историята на нашия свят. В последната секунда Николай Коперник открива, че Земята се върти около Слънцето. Индустриалната революция променя пазара на труда. Мария Кюри открива радия, Берта Бенц е първата, която шофира кола, Берлинската стена е построена, а Аполо 11 лети до Луната. Берлинската стена е разрушена, Spice Girls издават първия си суперхит, а човешкият геном е разшифрован. И изкуствен интелект побеждава човек в шах. Всичко това е станало в последните стотни на космическата година.
Космическият календар ни дава усещане за времевата перспектива на Вселената ни.
И когато на Нова година в полунощ започнат последните три секунди от годината, можем да преброим и последните 1000 години от нашата история.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни