На 100 години си отиде бившият американски президент Джими Картър. 

Най-възрастният американски държавен глава в историята почина в неделя в дома си в малкото градче Плейнс, Джорджия, където той и съпругата му Розалин (отишла си на 96 години през ноември 2023 г.) прекараха по-голямата част от живота си, съобщиха от "Центъра Картър". Двамата имат четири деца и 11 внуци.

Картър встъпи в длъжност през 1977 г. след един мандат като губернатор на Джорджия. Благочестив християнин през целия си живот, той бе възприеман като външна фигура за Вашингтон - личност, която американците на всяка цена желаеха да изберат след "Уотъргейт" и войната във Виетнам.

Надеждите за президентството на Картър обаче бяха попарени от икономически и външнополитически проблеми. От самото начало той бе критикуван заради високата безработица и двуцифрената инфлация, а пък в края на мандата му за Иранската криза със заложниците и съветската инвазия в Афганистан.

И все пак - не може да бъде отречена ключовата медиаторска роля на Картър в преговорите между Египет и Израел, довели до помиряването на доскорошните люти врагове. Мир, който устоява и на днешните сътресения в Близкия изток.

На изборите през 1980 г. Роналд Рейгън, бившият губернатор на Калифорния, спечели битката в 44 от общо 50 щата. Но поражението не праща Картър в песния - напротив, той се посвещава през следващите четири десетилетия на активна борба за правата на човека по света, която му носи Нобелова награда за мир през 2002 г. Неговата хуманитарна дейност бе извършвана чрез базирания в Атланта "Център Картър", който той основа в началото на 80-те.

Картър пътува по света като посланик на мира - той, например, посети Северна Корея през 1994 г. и Куба през 2002 и 2011 г.

"Центърът Картър" обяви война на множество тежки заболявания като дракункулозата, известна и като болестта на гвинейския червей, които в миналото са тормозили милиони хора в Африка и Азия. Днес някои от тези болести са напът да изчезнат.

Картър беше яростен критик на нахлуването в Ирак през 2003 г., масовата употреба на дронове във войните и затвора за терористи в залива Гуантанамо. Той спечели възхищение и отвращение за участието си в мирните инициативи в Близкия изток, настоявайки за решение с две държави в речи и книги, включително една с предизвикателното заглавие "Палестина: мир, а не апартейд". Картър си партнира и лично участва в инициативи на Habitat for Humanity - организация, която от създаването си е построила жилища на милиони хора по света.

Демократът беше пионер в насърчаването на използването на алтернативна енергия, като дори инсталира слънчеви панели в Белия дом. (премахнати по-късно от Рейгън.)

Четири десетилетия след като стартира "Центъра Картър" и приближавайки се към заветната възраст от 100 години, Картър продължаваше да говори, че има недовършена работа.

"Мислех, че когато влезем в политиката, ще разрешим всичко", каза демократът пред Асошиейтед прес през 2021 г. "Но нещата се оказаха много по-дълготрайни и коварни, отколкото си мислех. Мисля, че като цяло светът е много по-разделен, отколкото в предишни години".

Агенцията цитира и изявление на бившият президент от 2015 г., когато той се подложи на успешно лечение срещу рак.

"Напълно спокойно гледам към това, което предстои. Имах прекрасен живот. Имах хиляди приятели, имах вълнуващо, изпълнено с приключения и удовлетворяващо съществуване".