Внасяме днес специален законопроект за събиране на приходите и изразходване на разходите до приемането на държавния бюджет, бюджетите на Националната здравноосигурителна каса и на държавното обществено осигуряване. Това съобщи служебният министър-председател Димитър Главчев преди началото на днешното правителствено заседание, последно за 2024 година.
"На 1 януари пак ще се видим, сещам се, че има какво да ви кажем и на 1 януари", заяви Димитър Глачвев.
Той изтъкна, че финансовата стабилност и устойчивостта на публичните финанси са приоритет и са изключително важни за правителството. По този начин с решението на Министерския съвет осигуряваме нормалното функциониране и нормалното извършване на разходи. Именно в тази връзка внасяме и законопроекта, каза премиерът. Той анонсира, че вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова ще даде по-късно днес на брифинг в Министерския съвет и повече подробности за медиите.
Димитър Главчев изрази надежда все някога да заработи Народното събрание.
"Първата ни надежда беше свърза с избора на председател. Към момента надеждата остава за в бъдеще", каза премиерът.
Той подчерта, че от Министерския съвет в Народното събрание са внесени 32 законопроекта.
"Петдесет и няколко законопроекта са внесени от народни представители, а приетите законопроекти към момента, повече от два месеца след изборите, са нула. Остава ни надеждата да заработи Народното събрание, ако се избере редовно правителство", добави Главчев.
Служебното правителство винаги е заявявало, че освен провеждането на честни и демократични избори, един от основните му приоритети е запазването на фискалната стабилност на страната и устойчивите публични финанси. Това заяви на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.
"Едно от решенията е да се предложи на Народното събрание да одобри проектозакон за събиране на приходите и извършване на разходите за 2025 г., до приемането на Закона за държавния бюджет на България за 2025 г., Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 година", посочи Петкова.
Тя припомни, че във връзка с този приоритет бяха изработени и внесени за обсъждане в Народното събрание трите бюджетни закона за 2025 г., тъй като бюджетните закони няма да бъдат приети до края на годината. По думите на Петкова служебното правителство поема отговорност държавата да не бъде в хаос и да има правна рамка и ред, и в тази връзка е изготвен проектът на закон, който ще бъде внесен днес в Народното събрание.
Министър Петкова увери, че хората ще си получат пенсиите и социалните плащания през януари. Правителството прави всичко възможно да уреди нещата, защото иначе те не се уреждат, подчерта вицепремиерът и припомни, че бюджетните закони все още не са обсъждани от Народното събрание.
В медиите имаше изказвания от експерти и икономисти да бъде изготвен т.нар. удължителен закон, каквато практика е съществувала и в предходни години. Удължителният закон е закон за прилагане на разпоредбите на бюджетните закони от предходната година и не е уреден законодателно нито в конституцията, нито в Закона за публичните финанси, обясни Петкова. Тя добави, че удължителният закон винаги се е приемал като кризисна мярка. В Министерството на финансите са обсъждали каква да бъде формата на закон, който да бъде внесен за обсъждане в Народното събрание. Не може да бъде удължителен закон, защото ако предходни години се е внасял подобен проект, то за 2025 г. не може да бъде внесен, тъй като през 2024 г. структурата на закона за държавния бюджет на България е различна в сравнение с предходните години, както по отношение на капиталови разходи, така и на други разходи, каза Людмила Петкова. Тя допълни, че има приети закони за възнагражденията в системата на висшето образование, отбраната, сигурността, което при един удължителен закон означава да се дерогират действията на приети закони.
Финансовият министър подчерта, че в предлагания законопроект са регламентирани всички размери, показатели, бази, процедури, които са в закона за бюджета за 2024 г. Петкова каза, че повишението на заплатите в Министерството на финансите, висшето образование и отбраната, влизат в сила от 1 януари 2025 г. Минималната работна заплата е 1077 лв., което е прието с постановление на Министерския съвет. Държавните служители на МРЗ ще продължат да получават обаче 933 лв., защото размерът е определен в Закона за държавния бюджет за 2024 г., каза Людмила Петкова. Тя подчерта, че служебното правителство не залага в бюджета за 2025 г. няма нови политики. Той е изготвен на база на действащи политики и действащо законодателство. Народното събрание може да приеме различни политики от действащите в момента, отбеляза финансовият министър.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни