Русия се противопоставя на евентуалното разполагане на миротворчески контингент, съставен от военни от европейски държави, в Украйна в случай на мир между Киев и Москва, заяви руският външен министър Сергей Лавров в момент, когато европейците и американците обмислят какво ще се случи след конфликта, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Със сигурност не сме доволни от предложенията, направени от името на представители на екипа на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, за отлагане на членството на Украйна в НАТО с 20 години и за въвеждане на мироопазващ контингент, съставен от британски и европейски сили в Украйна", заяви Лавров в интервю пред държавната телеграфна агенция ТАСС, публикувано днес от министерството му и цитирано от световните агенции.

От няколко седмици насам се спекулира за възможни бъдещи мирни преговори след близо тригодишния конфликт, в който загинаха и бяха ранени стотици хиляди хора.

Сред идеите, които се разглеждат от европейските правителства и Вашингтон, е тази за разполагане на европейски военен контингент в Украйна по протежение на фронтовата линия, която е с дължина от около 1000 км.

Този вариант, обсъждан от френския президент Еманюел Макрон и от полския премиер Доналд Туск във Варшава в средата на декември, може да включва армиите на държави членки на НАТО или на страни с ядрени оръжия като Франция и Великобритания.

"Очевидно е преждевременно да се говори за миротворци", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков преди дни.

Европейците се опасяват от отдръпване на САЩ от конфликта в Украйна или дори от натиск от страна на Вашингтон за постигане на споразумение в ущърб на Киев, след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом на 20 януари.

Новоизбраният американски президент призова за незабавно прекратяване на огъня, обещавайки, че ще може да постигне мирно споразумение „за 24 часа“, без изобщо да конкретизира плана си.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че иска повече оръжейни доставки и гаранции за сигурност от западните си съюзници преди всякакви преговори с Москва.

От своя страна Владимир Путин все още настоява Украйна да капитулира, да се откаже от членството си в НАТО и Русия да запази анексираните от нея украински територии.