![Пак извиване на ръце? - Защо преговорите за кабинет замръзнаха](/media/116/1000012280~1.l.webp)
Персоните, а не реформите спънаха отново съставянето на редовно правителство. Такава официална причина изтъкнаха от ГЕРБ-СДС - че прекратяват преговорите, тъй като “Демократична България” (ДБ) са отхвърлили кандидатурите и на Бойко Борисов, и на Росен Желязков за премиер на бъдещия кабинет. Съобщението дойде изневиделица, тъй като бе предшествано от поредица съобщения на партийни пресцентрове, че се обсъжда коалиционно споразумение с приоритети за управление - тоест, имаше основания да се очаква редовно правителство.
![ГЕРБ прекрати преговорите, от ДБ научили от медиите](/media/116/gerb-333-inn~1.s.webp)
В 17,40 часа в неделя ГЕРБ публикува във Фейсбук новината за прекратяване на преговорите, без да я обсъди с останалите участници. ДБ обяви, че са научили от медиите, след като 80 минути по-рано, в 16.20 часа, е завършила “поредната среща от преговорите”, в които участват и “Има такъв народ” (ИТН) и БСП-Обединена левица. Дори споразумението за съвместно управление било в “много напреднал стадий”, макар и незавършено.
Нито една от политическите сили обаче не изрече думата “избори”, а новината бе възприета и като опит за извиване на ръце от страна на най-голямата партия ГЕРБ.
Кой е виновен
Не може да се влезе два пъти в една и съща река, но в политиката явно е възможно да се разиграе един и същи номер повече от веднъж, както демонстрира ГЕРБ-СДС с едностранното прекъсване на консултациите. Така постъпиха и през март миналата година, когато преговорният екип на ГЕРБ - Деница Сачева, Теменужка Петкова и Рая Назарян, начело с Мария Габриел, съобщи, че заради искането на ПП-ДБ да получи и МВР няма да има ротация и кабинетът пада. Но тогава поне имаше пресконференция, а сега го обявиха във Фейсбук.
![Президентът дава още няколко дни за преговори](/media/116/raderv-1~4.s.webp)
Трудно е за вярване, че ако страните в едни преговори са намерили пресечни точки за коалиционно споразумение, механизъм за вземане на решения и попълване на парламентарните квоти в органи с изтекъл мандат, не биха се разбрали за състава на правителството. Различията по въпроса за премиера бяха ясни още от самото начало. ДБ, БСП и ИТН многократно са заявявали, че не приемат Бойко Борисов за премиер, а формулата на ДБ е “взаимно приемлив”, макар публично да не са назовавали имена. Но и този преговорен процес е подвластен на принципа “Нищо не е договорено, докато всичко не бъде договорено”.
С действията си вчера ГЕРБ посочи ДБ за “виновник” за неуспеха на преговорите. За избирателите си партията на Бойко Борисов има лесна за комуникиране позиция: “Без нас не може да има редовно правителство, спечелихме изборите, следователно ще посочим премиер! ДБ имат прекомерни претенции.” А твърдото ядро откликва: “Точно така! Пак ги изпързаляхме, дадохме им да се разбере!”
Общността около ДБ посрещна спирането (или по-скоро прекратяването) на преговорите със смесени чувства и коментари от типа на „няма как да се преговаря за съдебна и антикорупционна реформа с ГЕРБ“. Но няма с кого другиго, такъв е материалът, ако се перифразира едно бойкоборисовско твърдение от близкото минало.
![Добромир Живков за спрените преговори за кабинет: Отсрочка или шантаж](/media/116/obsta-4~1.s.webp)
Преди близо 10 месеца действителната причина за провала на преговорите беше липсата на гаранции за ДПС при избора на членове на органи и регулатори - ГЕРБ предложи такива, но ПП-ДБ не ги приеха. Отхвърлянето им означаваше, че Делян Пеевски оставаше без квота, макар и да е част от “конституционното мнозинство” от 160-те, необходими за гласуването на ключови избраници в съдебната власт и антикорупционната комисия.
ДПС-Ново начало и санитарният кордон
Сега санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания олигарх призовава за избори и е противник на съставянето на редовно правителство, което го изолира заедно с неговото ДПС-Ново начало. Причината е ”санитарният кордон”, поискан от ПП-ДБ. Формира ли се мнозинство, което да предприеме дългоочакваното кадрово обновление на регулаторите и ВСС, кръгът на Пеевски ще изгуби “бухалките”.
Ако ГЕРБ се включи в такъв фронт, това ще е знак за сериозно противопоставяне между Борисов и Пеевски. Въпросът е дали лидерът на най-голямата партия има силовите преимущества да води тази битка, след като почетният председател на ДПС и знакова фигура на прехода като Доган се провали. Политически конфликт от такъв мащаб изисква усилията на повече от една партия.
Провал на преговорите би означавал и провал на мнозинство, което да гласува промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които да бъде спрян изборът на настоящия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат. Това ще се разбере още утре, 7 януари, когато парламентарната правна комисия ще обсъжда законопроекта за ЗСВ. Приемането му е едно от условията, поставени от “Демократична България”, на преговорите за редовен кабинет като от мерките за “санитарния кордон”.
Последствията
Преките последици от провала на първият мандат ще са провал и за втория, и за третия. България отново се устремява към избори, вероятно през април, съпътствани от растяща апатия и политическа радикализация.
Политическата безизходица може да доведе не просто до забавяне, а до регрес в социално-икономическото развитие на страната. България рискува да изгуби втория транш от 653 млн. евро по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). В края на ноември м.г. Европейската комисия ѝ даде срок от 6 месеца, за да приключи с останалите неизпълнени реформи. Предвид очертаващите се избори те ще бъдат пропилени.
Пропадат и шансовете за приемане на еврото от 1 януари 2026 година. Само редовно правителство би могло да планира и осъществи антиинфлационна политика, ако България се стреми да покрие единствения неизпълнен критерий - този за ценовата стабилност. Служебното правителство заяви готовност да поиска извънредни конвергентни доклади до 15 януари, когато излязат данните за инфлацията през декември. Сега държавата е заплашена от ново разхищение на средства, подхранвано от популистки обещания, ако 51-ият парламент приеме бюджет за 2025 г. в условия на предстоящ вот.
Българският Великден идва с нови предсрочни избори - или с компромисно правителство, което да разпредели влиянието в регулатори и съдебна власт, и да си отиде.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни