В последните дни снимки и клипове на хора с маски, струпани в китайски болници, обиколиха социалните мрежи. Това стана причина за появата на нови страхове за пандемия, които са много силни след COVID-19.

Официален Пекин призна за скок в случаите на грипоподобния човешки метапневмовирус (HMPV – бел.ред.) - особено сред децата, и отдаде това на сезонен зимен скок на вирусните заболявания в страната заради ниските температури в страната.

HMPV не е като COVID-19, подертават пред Би Би Си експерти по общественото здраве. Вирусът съществува от десетилетия, като почти всяко дете се заразява до петата си година. Въпреки това при някои много малки деца, а и при хора с отслабена имунна система, това може да причини по-сериозно протичане.

Какво представлява HMPV и как се разпространява?

HMPV е вирус, който причинява обикновено лека инфекция на горните дихателни пътища.

Идентифициран за първи път в Нидерландия през 2001 г., вирусът се разпространява чрез директен контакт между хора - когато някой докосне повърхности, замърсени с него.

Симптомите за повечето хора включват кашлица, лека треска и хрема, посочва БНР.

Медиците обясняват, че децата под две години са най-уязвимите към вируса, както и хората с отслабена имунна система, включително възрастни хора.

Ако бъдат заразени, "малък, но значителен дял" сред имунокомпрометираните ще развият по-тежко заболяване, при което ще са засегнати белите дробове, като пациентите ще страдат от задух с хрипове, обяснява пред Би Би Си Хсу Ли Ян, доктор по инфекциозни болести от Сингапур.

"Много от тях ще се нуждаят от болнични грижи, като по-малък дял ще са изложени на риск от смърт от инфекцията", пояснява той.

Има ли място за притеснение?

Страховете от пандемия, подобна на COVID-19, са силно преувеличени, настояват здравните експерти.

HMPV е добре познат и съществува от десетилетия. Това означава, че хората по целия свят имат "известна степен на съществуващ имунитет поради предишно излагане", твърди д-р Хсу.

"Като цяло не мисля, че в момента има признаци на по-сериозен глобален проблем", смята и Пол Хънтър, професор по медицина от Университета на Източна Англия.

Все пак д-р Хсу напомня за стандартни, изпитани предпазни мерки - носене на маска при посещения на многолюдни места, миене на ръцете, както и поставянето на ваксина срещу грип.

Доц. Кунчев: Няма сериозни опасения за вируса

Темата коментира в сряда сутрин по бТВ и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

„Аз разбирам чувствителността на обществото към съчетанието „Китай-вирус“, ама е малко несправедливо спрямо китайците, защото ако видите например трите щама, които тази година очакваме да предизвикат грипната епидемия, ще видите, че там има тайландски, австралийски, австрийски, така че не всичко се случва в Китай, колкото и да е голям“, разясни доц. Кунчев. 

И увери, че засега експертите нямат сериозни опасения за вируса.

„Метапнемовирусът не е нов вирус, не е непознат, не е и от тези, които са най-неприятните – тоест да предизвиква много висока заболеваемост, да се предава лесно и бързо, да са тежки заболяванията. Само преди 2/3 месеца, когато имахме един голям коктейл от вируси в България ние го засякохме на няколко пъти и в нашата страна, така че не можем да говорим за някаква голяма изненада“, обясни той.

По думите му заболеваемостта в Китай също прогресивно намалява и няма място за паника.

Вирусът причинява респираторни заболявания и засяга главно децата, като се предава най-лесно от човек на човек чрез кихане и кашляне.

Китайските власти все пак предприемат мерки с цел ограничение на разпространението на заразата.

Брюксел: Не се готвим за пандемия

“За момента категорично не е необходимо да се подготвяме за нова пандемия", заяви говорителката на Европейската козисия Ева Грънчиржова.

Така тя отговори на журналистически въпрос по повод новия респираторен вирус HMPV, идващ от Китай. Днес бе регистриран и първият случай на заразен с него в Гърция.

По думите на говорителката, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) следи внимателно ситуацията. Наблюдението ще продължи и следващата седмица.  

Грънчиржова обаче не даде конкретни цифри за заразени от вируса в Европа.