Германският регулаторен орган отправи сериозно предупреждение към Meta, след като компанията обяви намерението си да прекрати използването на външни фактчекинг услуги в Европа. Клаус Мюлер, ръководител на Федералната мрежова агенция, заяви, че подобен ход може да доведе до санкции срещу технологичния гигант.

"Според Закона за цифровите услуги (DSA) сътрудничеството на големите онлайн платформи с организации за проверка на факти не е задължително, но рискът от санкции намалява, ако го правят в ЕС", написа Мюлер в социалната мрежа X.

По-рано главният изпълнителен директор на Meta, Марк Зукърбърг, обяви, че компанията ще прекрати използването на "политически пристрастни" трети страни за проверка на факти в САЩ и ще ги замени със система "community notes", "бележки от общността", подобна на тази, използвана от платформата на Мъск X.

Meta отдавна е подложена на натиск от европейските регулатори по отношение на събирането и обработката на данни, както и мерките срещу дезинформацията. През май 2023 г. компанията беше глобена с рекордните 1,2 милиарда евро за нарушаване на Общия регламент за защита на данните (GDPR). Освен това, през ноември 2024 г. Европейската комисия наложи на Meta санкция от 797,72 милиона евро за нарушаване на антитръстовите правила .

В България Meta си партнира с платформата Factcheck.bg за борба с дезинформацията. Спирането на фактчекинг услугите в Европа може да засегне и тези съвместни инициативи, което да доведе до увеличаване на разпространението на фалшиви новини и дезинформация в региона.

Решението на Meta да прекрати сътрудничеството с външни проверители на факти в Европа предизвиква сериозни опасения сред регулаторите и обществото. Предстои да се види как компанията ще отговори на предупрежденията и дали ще преразгледа позицията си в контекста на нарастващия натиск от страна на европейските институции.