Meta - компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. модел на общностни бележки. Това съобщи днес шефът на компанията Марк Зукърбърг, цитиран от Politico.

Във видеообръщение Зукъбърг заяви, че компанията "ще се върне към корените си", като се съсредоточи върху намаляването на грешките, опростяването на политиките си и възстановяването на свободното изразяване в своите платформи.

"По-конкретно, ще се отървем от "фактчекърите" и ще ги заменим с общностните бележки, подобно на X, като започнем в САЩ", обясни той.

Зукърбърг допуска, че по този начин ще нарасне дезинформацията на платформите на Meta, но изтъква, че така случаите на невинно засегнати от стриктното следене ще намалеят.

"Изградихме много сложни системи за модериране на съдържание, но проблемът със сложните системи е, че правят грешки. Дори случайно да цензурират само 1% от публикациите, това са милиони хора и стигнахме до момент, в който имаше твърде много грешки и твърде много цензура", призна той. "Също така ще настроим нашите филтри за съдържание, за да сме напълно уверени, преди да свалим дадено съдържание. Реалността е, че това е компромис. Това означава, че ще хванем по-малко лоши неща, но също така ще намалим броя на публикациите и акаунтите на невинни хора, които случайно премахваме".

В допълнение към промените в модерирането на съдържанието, Зукърбърг също оповести във вторник, че компанията ще промени своята система за препоръки, която решава какво да покаже на потребителите. 

"Ние връщаме гражданското съдържание. За известно време общността искаше да вижда по-малко политика, защото тя караше хората да се стресират, така че спряхме да препоръчваме тези публикации. Но изглежда, че сега сме в нова ера и започваме да получаваме обратна връзка, според която хората искат да видят такова съдържание отново, така че ще започнем постепенно да го връщаме във Facebook, Instagram и Threads, като същевременно работим, за да поддържаме общностите приятелски настроени и позитивни".

Милиардерът определи резултата от изборите в САЩ като повратен момент, провокирал споменатите вече промени. Той подчерта, че Meta не планира да прекрати проверката на фактите в ЕС и ще прегледа задълженията си за модериране на съдържанието в ЕС, преди да предприеме реформи.

Този ход идва в момент, в който Meta и други технологични гиганти, се опитват да се сдобрят с бъдещата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Показателно е, че преди няколко дни компанията постави републиканец за директор на глобалната й политика. Днес пък включи в борда на директорите си близкия съюзник на Тръмп - президентът на UFC Дейна Уайт.

Facebook стартира своята система за проверка на фактите с външни партньори през декември 2016 г. Тя бе отговор на нарастващите критики спрямо ролята на компанията в американските избори, изненадващо спечелени от Тръмп.