За първи път в историята Централната банка на Сирия ще бъде управлявана от жена. Майса Сабрийн изрази желание в интервю за Ройтерс да засили независимостта и свободата да взема решения на институцията в сферата на паричната политика, което би било коренна промяна спрямо тежкия контрол, упражняван при режима на Асад. Докато диктаторът бе на власт, Сабрийн заемаше второ място в йерархията на Централната банка. Тя е сред малкото държавни служители, получили повишение след светкавичната офанзива на бунтовниците, довела до падането на Асад на 8 декември.
Икономистите смятат, че независимостта на Централната банка е от решаващо значение за постигането на дългосрочна стабилност във финансовия сектор. Макар Централната банка винаги да е била независима на хартия, при режима на Асад решенията за банката де факто бяха взимани от правителството. Не е ясно дали новите господари на Сирия ще променят този подход.
Централната банка, разказва Сабрийн, ще търси начини за допълнително разширяване на т.нар. ислямско банкиране, за да привлече сирийци, които избягват да използват традиционните банкови услуги. Ислямското банкиране спазва устоите на шериата и забранява начисляването на лихви, както и инвестирането в забранени бизнеси като търговия с алкохол, свинско месо, оръжие, порнография или хазарт. Ислямското банкиране вече е добре установено в нацията с преобладаващо мюсюлманско население.
При режима на Асад, който бе подложен на международна изолация, основна функция на Централната банка бе да финансира дефицита на страната, подклаждайки инфлацията. Сабрийн подчерта, че иска всичко това да се промени. Запитана за размера на настоящите валутни и златни резерви на Сирия, Сабрийн отказа да предостави подробности, като каза, че прегледът на баланса все още е в ход.
Според четирима източници на Ройтерс Централната банка разполага с близо 26 тона злато в своите трезори на стойност около 2,2 милиарда долара, около 200 милиона долара в чуждестранна валута и голямо количество сирийски лири. Срещу самата институция, както и някои от бившите й управители, САЩ наложиха санкции след насилственото потушаване на протестите срещу Асад през 2011 г., прераснали в продължилата 13 години гражданска война.
Сабрийн подчерта, че Централната банка разполага с достатъчно средства, за да осигури заплатите на държавните служители дори след обещаното от новата администрация увеличение от 400%. По данни на Ройтерс Катар ще помогне за финансирането на това увеличение - процес, станал възможен благодарение на вдигането на част от американските санкции на 6 януари, което позволява да се извършват транзакции със сирийските институции.
Ключови задачи
Според анализатори стабилизирането на валутата и справянето с инфлацията ще бъдат ключовите задачи пред Сабрийн. Стойността на сирийската валута се срина от около 50 лири към един щатски долар в края на 2011 г. до малко над 13 000 лири към долар в понеделник, по данни на Лондонската фондова борса. Световната банка в доклад от пролетта на 2024 г. изчисли, че годишната инфлация е скочила с почти 100% на годишна база спрямо миналата година.
Централната банка също ще се стреми да преструктурира държавните банки и да въведе регулации за обменните бюра. Правителството на Асад ограничи използването на чуждестранна валута, много сирийци се страхуваха дори да произнесат думата "долар", предава Ройтерс. Новата власт премахна тези ограничения.
За да подпомогнат за стабилизирането на страната и подобряването на основните услуги, миналата седмица САЩ разрешиха да се премахнат санкциите върху осигуряването на хуманитарна помощ, енергийния сектор и паричните преводи към Сирия, въпреки че отказаха да махнат санкциите срещу самата Централна банка.
Сабрийн посочи, че разрешаването на преводите от сирийци в чужбина е положителна стъпка и се надява, че рестриктивните мерки ще бъдат напълно премахнати, така че да могат банките да се свържат с глобалната финансова система.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни