С приближаващия край на мандата на администрацията на Байдън, американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC) заведе дело срещу Илон Мъск във федерален съд, съобщава Wired. Причината? Мъск не е уведомил агенцията навреме за придобиването на над 5% от акциите на Twitter в началото на 2022 година – нарушение на федералните закони за ценни книжа.

Според обвинението, милиардерът е продължил да купува акции на по-ниски цени благодарение на този пропуск, като това му е спестило поне 150 милиона долара. В жалбата се настоява за съдебен процес с жури.

"На пръв поглед това е ясен случай на нарушение на добре установено правило на SEC", коментира професор Джеймс Парк от UCLA. Законът изисква уведомяване в рамките на 10 дни след придобиване на 5% от акциите на дадена компания.

SEC твърди, че Мъск е преминал този праг на 14 март 2022 г., но е обявил собствеността си едва на 4 април – 11 дни закъснение.

И все пак, три години минават, преди SEC да повдигне обвинението. "Защо точно сега?" пита Дейвид Розенфелд, бивш служител на комисията. Според него, единственото логично обяснение е стремежът да се приключи случаят преди смяната на администрацията.

Скоро след подаването на жалбата, настоящият председател на SEC, Гари Генслър, вероятно ще бъде заменен от номинирания от Доналд Тръмп Пол Аткинс, който подкрепя по-лека регулация. Мъск, от своя страна, е дарил стотици милиони долари на политически комитети в подкрепа на Тръмп, което добавя още политическо напрежение.

Според SEC, забавянето на делото е резултат от маневрите на Мъск. Комисията е трябвало да го призове през май 2023 г., а той е пропуснал няколко насрочени изслушвания, включително заради изстрелване на ракета на SpaceX.

"Изглежда, че делото беше протакано от Мъск", коментира професор Адам Причард от Мичиганския университет.

Експертите са скептични, че новата администрация ще прекрати случая.

"Ако това се случи, ще изпрати лош сигнал, че важни правила могат да бъдат нарушени безнаказано", предупреждава Парк.

Макар повечето случаи на SEC да завършват със споразумение, Мъск не изглежда склонен да отстъпи. Ако делото продължи, то може да се превърне в първия голям тест за регулаторната политика на втората администрация на Тръмп.

***

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".