• Европейската комисия предвижда разработване на абонаментна услуга за възстановяване на софтуер за изнудване, известен като рансъмуер, и разширяване на хранилището на наличните инструменти за неговото декриптиране.

• Страните членки на ЕС ще бъдат насърчени да изискват от субектите да докладват за плащания на откуп, за да могат да им предоставят необходимата им подкрепа и да позволят последващи действия от страна на правоприлагащите органи.

Това съдържа представеният днес от Комисията план за действие за защита на здравния сектор от кибератаки.

Болниците и доставчиците на здравно обслужване, които са критична инфраструктура на здравните системи в ЕС, са особено уязвими към кибератаки, изтъкват от Брюксел. Особено опасни са софтуерът за изнудване и нарушенията на сигурността на данните.

Кибератаките могат да забавят медицинските процедури, да създадат пречки в спешните отделения и да нарушат жизненоважни услуги, които в тежки случаи биха могли да окажат пряко въздействие върху живота на европейците. През 2023 г. държавите членки са докладвали за 309 значителни инцидента в областта на киберсигурността, засягащи сектора на здравеопазването. Това е повече, отколкото в който и да било друг критичен сектор.

Планът предлага ENISA - Агенцията на ЕС за киберсигурност, да създаде общоевропейски център за подкрепа на киберсигурността за болниците и доставчиците на здравно обслужване. На тях трябва да се предоставят персонализирани насоки, инструменти, услуги и обучение.

Планът за действие се основава на 4 приоритета - засилена превенция, по-добро откриване и идентифициране на заплахите, реакция на кибератаки с цел свеждане до минимум та въздействието и възпиране на атаките.

Специално възпирането включва използването на инструментариума за кибердипломация. Става дума за съвместен дипломатически отговор на ЕС срещу злонамерени действия в киберпространството.