Администрацията на Доналд Тръмп ще започне с официалните международни ангажименти още тази седмица, когато Марко Рубио, чиято кандидатура за държавен секретар се очаква да бъде одобрена съвсем скоро, ще се срещне с министрите на външните работи на Индия, Япония и Австралия, предаде Асошиейтед прес като се позова на длъжностни лица от бъдещата администрация.

Така наречената група Четворка (Четиристранен диалог в сферата на сигурността) с участието на САЩ, Индия, Япония и Австралия, е част от американската стратегия за противовес на влиянието на Китай и агресията му в Индийско-Тихоокеанския регион.

Инициативата беше подкрепена от Тръмп по време на първия му мандат, но беше издигната на ниво лидери от президента Джо Байдън, припомня АП.

Очаква се кандидатурата на Рубио да бъде утвърдена от Сената още днес, само часове, след като Доналд Тръмп положи клетва за втори мандат.

Утрешните срещи на Рубио – заедно и поотделно - с австралийския външен министър Пени Уонг, индийския - Субрахманям Джайшанкар и с японския – Такеши Ивая, ще бъдат първите му разговори като държавен секретар, потвърдиха настоящи и бъдещи служители в Белия дом. Тримата министри ще присъстват и на церемонията по встъпване в длъжност на Тръмп по-късно днес.

Байдън и държавният секретар в правителството му - Антъни Блинкън, изтъкнаха работата си за възстановяване на връзките със съюзниците в чужбина, след като поеха поста от Тръмп през 2021 г. Бившият и бъдещ президент е скептично настроен към съюзите, включително НАТО и партньорствата в областта на отбраната в Азиатско-тихоокеанския регион, отбелязва АП.

През септември лидерите на страните от КУАД се срещнаха с Байдън близо до родния град на американския президент Уилмингтън в щата Делауеър. Те се споразумяха да разширят партньорството между бреговите охрани на четирите държави, за да подобрят оперативната съвместимост и способностите си, като индийски, японски и австралийски персонал плава на американски кораби в региона.

Всички държави са обезпокоени от нарастващата настъпателност на Китай в Индийско-Тихоокеанския регион, а съперничеството между САЩ и КНР се очаква да се засили след встъпването в длъжност на Тръмп. Пекин изпрати вицепрезидента Хан Чжън на инаугурацията на републиканеца, след като новоизбраният президент на САЩ покани китайския лидер Си Цзинпин, отбелязва АП.

Тръмп и китайският лидер разговаряха по телефона в петък за търговията с фентанил и възможната забрана на „ТикТок“ в САЩ. Тръмп съобщи в социалните мрежи, че двамата са се договорили „да направят всичко възможно, за да направят света по-мирен и безопасен!“.