Председателката на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова откри нова страница в своята война с мобилните оператори и обяви, че иска отнемането на техните лицензи. Това става ясно от разпространено днес съобщение до медиите от институцията.
Филипова е отскоро на поста и преди няколко седмици обяви, че разследва операторите за нелоялно търговско поведение. ПРичината тогава бе съобщение до потребителите, че цените на абонаментните услуги се вдигат с 2 лв. Последва ответна реакция от компаниите, които я обвиниха в тенденциозно поведение и припомниха, че КЗП няма право да контролира ценовата политика по двустранни договори.
"Законът за защита на потребителите вменява на КЗП категоричното задължение да предприема решителни действия за защита на обществения интерес. Сред тези действия е правото и задължението да предложи отнемане на лиценз или разрешително за упражняване на дейност, когато е налице влязло в сила наказателно постановление за нарушение на закона. В случая със системните нарушения на мобилните оператори, този механизъм представлява крайно необходима мярка за гарантиране спазването на правата на гражданите и осигуряване на законосъобразност в сектора", пише в днешното съобщение.
Според ФИлипова прилагането на това задължение било единственият ефективен отговор на трайното неспазване на правата на потребителите от страна на тези оператори.
"Продължаващите нарушения, насочени към икономическата експлоатация и ощетяване на хората, не само са подкопали доверието в сектора, но са нанесли и тежки удари върху основните принципи на закона и регулацията. В този контекст предприемането на най-строгата санкция не е въпрос на избор, а на крайна необходимост – защита на потребителите, възстановяване на обществения ред и излъчване на ясно послание, че безнаказаността няма място в една правова държава", продължава писмото на шефката на КЗП.
Институцията твърди, че огромен дял от постъпващите потребителски жалби са свързани основно с пазара на електронни съобщителни услуги и по-конкретно с дейността на трите големи мобилни оператора.
"Наблюденията на Комисията сочат, че през последните години няма съществена промяна в насока намаляване броя на извършваните нарушения на потребителското законодателство от страна на операторите, въпреки предприетите от КЗП действия по налагането на принудителни административни мерки и имуществени санкции. Само един пазар, който е свободен от нелоялни търговски практики, ще задоволи потребностите на хората от електронни съобщителни услуги.
През последните пет години мобилните оператори като едни от ключовите участници на пазара, са обект на множество санкции за установени нарушения на ЗЗП, свързани с прилагането на нелоялни търговски практики. Въпреки многократните наказателни постановления, които са влезли в сила, тези оператори продължават да демонстрират устойчиво неспазване на нормативната уредба, системно нарушавайки правата на потребителите. Този подход разкрива не просто липса на зачитане на законодателството, но и съзнателно пренебрегване на интересите на гражданите, които те обслужват."
И още - комисията твърди, че продължаващите нарушения на ЗЗП от страна на операторите разкриват системен проблем, който не може дабъде решен с обичайните санкции. Наложените финансови глоби, въпреки тяхната честота, очевидно не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението на нарушителите. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара. Това показва явна неспособност на текущите мерки да осигурят спазването на закона.
"С оглед всичко изброено, като председател на КЗП изпратих мотивирано писмо до председателя на Комисията за регулиране на съобщенията, издала лицензите на трите големи мобилни оператора, да ги отнеме", пише още Филипова.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни