Финансовата министърка Теменужка Петкова няма да иска от Еврокомисията и ЕЦБ извънреден конвергентен доклад за готовността на страната ни за влизане в еврозоната.  Това означава, че засега се отказваме от еврозоната, но все пак има шанс да подадем искане през февруари, ако тогава изпълним критерия за инфлацията. През януари се очаква инфлацията да се увеличи  на месечна база, но важното е как ще изглеждат числата на годишна - от януари на 2024 г. до януари на 2025 г. Или казано просто - все още има шанс да се класираме за януари на 2026 г., но той е по-малък с всяко забавяне. 

На брифинг след първото заседание на новото правителство Петкова обясни, че ще поиска доклад, когато покрием и последния критерий за нивото на инфлация.

"България все още не покрива критерия за ценова стабилност с 0,1 процентни пункта. Това е изключително малък недостиг. Ще подадем искане за конвергентен доклад в момента, в който изпълним този критерий", каза тя.

И допълни, че има и решение на парламента в този смисъл.

Средногодишната инфлация в страната ни за 2024 г. е 2,6%, докато нивото, което трябва да изпълним, за да влезем в еврозоната, е 2,5%, според публикуваните от Евростат данни.

Мнозина анализатори очакваха, че, въпреки тази минимална разлика, държавата ще поиска извънреден доклад от ЕК и ЕЦБ и е възможно двете институции да извадят от сметките страната с най-ниска средногодишна инфлация в еврозоната за миналата година - Литва с 0,9%, за да се вместим в критерия. По подобен начин ЕК и ЕЦБ постъпиха преди две години, когато приемаха Хърватия в еврозоната.

Самата Теменужка Петкова, когато поемаше поста финансов министър миналата седмица, обяви, че България има огромен шанс да влезе в еврозоната и този момент не трябва да се изпуска. 

Днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов за пореден път заяви, че имаме прозорец да влезем в еврозоната.

И дори допълни, че Петкова вече се е консултирала по темата с шефката на ЕЦБ Кристин Лагард, с която той самият е в прекрасни отношения. Още на втория ден на своето министерство Петкова отиде на срещата Екофин на финансовите министри от блока и именно там се срещна с Лагард. Възможно е да ѝ е било "подшушнато", че е добре да изчакаме, докато изпълним критерия. 

БСП и "Има такъв народ", които са партньори на ГЕРБ в управлението, отдавна са заявили, че не искат бързо влизане в еврозоната. От ГЕРБ често изтъкват, че са евроатлантици, но очевидно са се съгласили по тази тема със своите партньори.

Неведнъж и от първата политическа сила са били подозирани, че умишлено саботират влизането ни в еврозоната - включително с вчерашното отхвърляне на промените в Закона за БНБ.

Тези промени бяха подкрепени единствено от "Продължаваме промяната - Демократична България", докато всички други партии - включително управляващите, заедно с ДПС - Ново начало, бяха против.

Дефицитът е над 3,6 млрд. лв., средства от резерва

За първото тримесечие на 2025 г. дефицитът, който ще се генерира, е 3 634 378 000 лв., каза още Петкова в четвъртък. Тя съобщи, че на днешното заседание на правителството е взето решение за оттеглянето на Закона за държавния бюджет на България за 2025 г., законопроекта за Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Закона за Държавното обществено осигуряване (ДОО) и пакета данъчни закони.

До 14 февруари в Министерския съвет предстои да бъдат внесени новите законопроекти.

"Надявам се да предложим бюджет, който да има дефицит до 3% от Брутния вътрешен продукт на страната", каза още Петкова.

Тя добави, че е дала на кабинета информация за състоянието на публичните финанси, припомняйки, че се работи в условията на т. нар. удължителен закон за бюджета.

"За да финансираме този дефицит и да може държавата да функционира нормално в следващите месеци, до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г., обсъдихме с колегите, че е налице необходимост да използваме средства от резерва, които да дадат възможност да се покрият текущи разходи за месец януари.

Ако такова решение бъде одобрено, в следващо редовно заседание на Министерският съвет ще предложим решение, с което да бъде определен точният размер на средствата от резерва, които следва да се използват, така че да осигурим необходимата ликвидност", обяви още Петкова. 

Според нея предстоят "тежки и сериозни изпитания", свързани с публичните финанси.

Петкова увери, че средствата за разплащанията в социалната сфера са осигурени. Тя си даде срок до 14 февруари да има готов бюджет.

Министърка обяви, че била притеснена от текущото състояние на финансите в страната, което е резултат, по думите ѝ, от неразумната политика в тази област през последните три години.

"Дойде време, в което трябва да платим сметката. Българските граждани трябва да платят тази сметка. Това е истината. Правителството ще работи интензивно, всички колеги от кабинета са мобилизирани максимално, така че да можем да приложим адекватни мерки за излизане от тази ситуация", заяви Петкова.