Парламентът запази имунитета на депутата Джейхан Ибрямов (ДПС-ДПС). Искането бе на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народния представител. В дневния ред бе и проекторешението за сваляне на имунитета на Марио Рангелов от същата парламентарна група (за участие в купуване на гласове - б.р.).

"За" сваляне на имунитета на Ибрямов гласуваха 59 народни представители, "против" бяха 97, а 63-ма се въздържаха.

Решението бе подкрепено от "ДПС - Ново начало", МЕЧ и 17 депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България". Останалите избраници от коалицията гласуваха "против" и "въздържал се". 

Джейхан Ибрямов е привлечен към наказателна отговорност за две престъпления, пише в мотивите на прокуратурата. Едното е, че през октомври 2019 г. в София е поискал и взел 20 хиляди лв., за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерството на здравеопазването, за да издаде разрешение за предоставяне на пазара на група биоциди. Второто обвинение е за поискани 400 хил. лв. на 26 септември 2024 г. в София от Мирослав Тодоров, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерството на отбраната във връзка със службата им по възлагане на обществени поръчки.

Отхвърлено беше предложението проекторешенията за сваляне на имунитета на Ибрямов и Рангелов да бъдат разглеждани на закрито заседание с оглед изнасянето на данни и материали, които представляват следствена тайна в досъдебно производство.

Предложението за разискване при закрити врата направи Ваня Василева от ДПС-ДПС, но то беше отхвърлено със 76 гласа "за", 42 "против" и 98 "въздържал се". Отхвърлянето мина с гласовете на ДПС - Ново начало, ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ". По този начин бе "повдигната топката" на ораторите от ДПС - Ново начало да говорят публично от трибуната. Те бяха и основните участници в дебата.

Това е поредното съвместно гласуване между трите управляващи партии и партията на Делян Пеевски.

Въпреки, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в публичните си изявления продължава да говори за опозиционен блок, в който според него водеща фигура е Пеевски.

Срещу закрито заседание възрази Хамид Хамид от "ДПС-Ново начало", който посочи, че в материалите не се съдържа класифицирана информация и са достъпни. Той посочи, че откакто са приобщени по делото, специалните разузнавателни средства са станали веществени доказателствени средства.

"Тук се прави предложение за друго - да се закрие всичко и хората да не разберат големия срам как коалицията, за да запази това престъпно управление, ще се опита да прикрие престъпници", коментира Хамид. 

Председателят на Народното събрание (НС) Наталия Киселова обясни, че правилникът на парламента е предвидил няколко възможности да бъде снета наказателната неприкосновеност на народен представител: писмено съгласие за доброволно сваляне на имунитета и Народното събрание издава разрешение за възбуждане или възобновяване на наказателно производство, вариант 2 - през временна комисия, която да предложи проект на решение, или в пленарна зала.

"Тъй като постъпи предложение за временна комисия, което беше оттеглено, преминаваме към процедура, при която НС да обсъди данните и да вземе решение дали да даде съгласие за сваляне на наказателната неприкосновеност или не", допълни тя.

Аз ще гласувам срещу отнемането на депутатски имунитети, въпреки че лично дадох своя, написа съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков във фейсбук. Сред причините за своето решение той посочва, че "Сарафов е бухалка на Пеевски".

"Сарафов не намери време да повдигне обвинения срещу членовете на ГЕРБ, БСП и Пеевски, санкционирани по закона "Магнитски". Но бързо, бързо изпълни политическата воля на своя господар в точния момент", коментира Петков.

"Повдигането на обвинения избирателно, в точно определен политически момент е недопустим опит за политически натиск и няма да дам на Пеевски правото да избира кой кога да бъде привикван", заявява още съпредседателят на "Продължаваме промяната".

Той отбелязва, че имунитетът като институт е създаден точно за такива случаи, когато политически мотивирани обвинения се използват срещу политически опоненти.

"Няма да овластя Пеевски и Сарафов с моя глас!", категоричен е Кирил Петков.

Той посочва, че се е отказал от своя имунитет, защото не иска да дава никакви основания някой да има възможността да търгува с него за запазването на имунитета му в парламента срещу политически действия или “услуги”, които може да се окажат прескъпи за българския народ (самият Петков е обвиняем, че е упражнил неправомерно натиск като министър-председател върху служители на МВР, да арестуват Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова - бел. ред.).

"Зависимостта е нещо, което няма да допусна на никаква цена. Между това да вляза в лапите на Сарафовата прокуратура и да дам на някой друг политик да търгува с мен, винаги предпочитам да съм без имунитет. Това обаче е лично решение и според българската конституция всеки депутат има право да направи този собствен избор", допълва Кирил Петков.

Депутатите не свалиха имунитета и на Марио Рангелов от ДПС-ДПС. Решението бе взето с 86 гласа "за", 79 - "против" и 47 "въздържал се". 

"За" свалянето на имунитета на Рангелов гласуваха част от депутатите на ПП-ДБ, депутатите на "Възраждане", "ДПС - Ново начало" и МЕЧ.

"Ние тук си затваряме ушите и очите и стратегически ще натиснем червеното копче да не падне имунитетът. Очакваме от управляващата опозиция да скочи да брани като Матросов на амбразурата", коментира Халил Летифов,- ДПС-НН.

"Много бързо забавихте тази точка да не влезе в зала. Сега, като има срамно мнозинство, пазите престъпниците. Дори Лена (Бориславова) постъпи мъжкО", каза Байрам Байрам, ДПС-НН (запазен е оригиналният изказ - б.р.).

Според Йордан Цонев "това е възпрепятстване на правосъдието по високите етажи на властта и има основание да ни спрат парите по европрограмите".

Гласувах с "въздържал се“ за двата депутатски имунитета, защото това е прокуратурата на Сарафов, обясни вота си зам.-председателят на ПГ "Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) Лена Бориславова пред журналисти в Народното събрание.

По думите на Бориславова това е прокуратурата на Сарафов, която "не разследва случайно, тя атакува по политически причини и го прави в точния момент, за да угоди на Пеевски и на ГЕРБ, когато е необходимо“.

В България не действа принципът на Конституцията – че сме правова държава, затова гласувах с "въздържал се“, поясни още тя. И даде пример, че няма разследвания за КТБ, за "Осемте джуджета", а "хора, санкционирани по "Магнитски", обикалят телевизионните студиа".