Борислав Сарафов си отива, както и Георги Чолаков, но не веднага.

До това бяха сведени промените в Закона за съдебната власт, прокламирани като "съдебна реформа", след приемането им днес на второ четене в парламента. За гореописаната картина основна заслуга имат ГЕРБ, Новото начало на Делян Пеевски и официалните коалиционни партньори на партията на Бойко Борисов - БСП и "Има такъв народ", които гласуваха в синхрон. ДПС-Доган, която трябва да даде своите гласове за правителство "Желязков", не гласува с гореописаното мнозинство.

  • В резюме: на този ВСС с изтекъл мандат бе забранено да предлага на президента главен прокурор - за издаване на указ за назначаване. Това означава, че до подмяната му не може да се открива нова процедура по избор на Главен.
  • В същото време бе забранено и на един и.ф., какъвто Борислав Сарафов в момента е, да остане на поста повече от шест месеца (той вече е в просрочие). Но пък някоя от неговите заместнички (например назначената в спешен порядък за такава прокурорка Ваня Стефанова може да го наследи).
  • Но не се забрани лице, заемало длъжността Главен или предсдедател на ВАС и ВКС, да бъде назначавано като и.ф. - какъвто е случаят с бившия председател на ВАС Чолаков, чийто мандат изтече, но бе "преназначен" като временен шеф. 

Изненадата: още с първите гласувания Народното събрание бетонира института "изпълняващ функциите главен прокурор". Поне докато не намери 160 гласа, за да подмени квотата си във Висшия съдебен съвет.

Депутатите приеха на второ четене промяна в Закона за съдебната власт, предложена от "Възраждане" и отхвърлена вчера от правната комисия, според която пленумът на ВСС може да предлага на президента да назначи или освободи някой от "тримата големи" в съдебната власт, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл (ВСС има колективен мандат, б.р.). В случая със сегашния ВСС той е в две години просрочие.

В превод това означава, че дори сега парламентът да замрази с промените процедурата по избора на Борислав Сарафов за главен прокурор (гласуването в пленума е утре, но това не я изчерпва), то той няма да може да открие нова, тъй като е с изтекъл мандат. Докато НС не подмени квотите си в Съвета, а с това и целият му състав, държавното обвинение ще се управлява от "изпълняващ функциите", какъвто е сега самият Сарафов. Този и.ф. може лесно да бъде подменян - когато прокурорската колегия пожелае това, а за подмяна на парламентарната квота в съвета се изисква трудно постижимото квалифицирано мнозинство.

Ограниченията

ПП-ДБ предложи при определяне на временно изпълняващ функциите на някой от "тримата големи", то лицето да не може да е едновременно с това кандидат за титуляр. Такъв е случаят със Сарафов. В добавка, кандидат за председател на ВАС, ВКС или обвинител номер едно не може да бъде избиран за и.ф. поне шест месеца от провала на процедурата по избора (пак касае Сарафов). И още: едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции повече от шест месеца, без значение дали е имало прекъсване в изпълнението им (Сарафов). За да е съвсем ясно, ПП-ДБ налага и още една забрана: "лице, заемало длъжността главен прокурор, председател на ВАС и ВКС, не може да бъде определяно да изпълнява съответните функции". Последното касае и Георги Чолаков, чийто мандат като председател на ВАС изтече, но бе посочен впоследствие като и.ф. председател. Чолаков, също като Сарафов, е сочен от ПП-ДБ за подвластен на Делян Пеевски.

Тези предложения не бяха подкрепени от правната комисия вчера.

Първи тест

Първото знаково гласуване днес бе това за въвеждане на двойно мнозинство - превес на съдиите от професионалната квота във ВСС при избора на председателите на ВАС и ВКС, което подкрепиха само вносителите "Продължаваме промяната-Демократична България" и... "златният пръст" за очертаващия се бъдещ кабинет - ДПС-Доган. 

Конкретният текст бе при избора на председател на някой от двете върховни съдилища, той не само да се приема с мнозинство не по-малко от 17 гласа (както е в момента), но и то да съдържа повече от половината от членовете, избрани пряко от съдиите. Такова двойно съдийско мнозинство обединението предложи и по отношение на прегласуването във ВСС на кандидата за главен прокурор при отказ на президента да издаде указ за назначаването му. Впоследствие от ПП-ДБ предложиха адхок в правна комисия замяната му със 17, а не с 13 гласа, колкото са нужни в момента за избора или освобождаването на Главния.

Въпросните предложения не бяха приети вчера в правната комисия. От ПП-ДБ ги защитиха и днес в зала, като първо изтъкнаха препоръките на Венецианската комисия в тази посока, датиращи от седем години, а после - че ако няма допълнителни реформи, сам по себе си фактът, че парламента ще спре процедурата по избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, няма да да даде гаранции, че "качествени хора с морален и професионален интегритет ще се кандидатират за тези постове и няма да има уредени мачове с един участник".

Лена Бориславова припомни, че името на Сарафов е замесено в редица афери: "8-те джуджета", саморазправата с прокурор Сулев, "стотиците хиляди левове, получавани от семейството му от фирми, близки до ГЕРБ и БСП", архива на Пепи Еврото, публикуван от БОЕЦ и навеждащ на мисълта за "прикриване на сигнали срещу Делян Пеевски от Сарафов" и накрая определи управленската му концепция като прокурорски произвол.

"Да спрем ГЕРБ, ДПС-Ново начало и БСП в техните опити да опраскат съдебната реформа", призова и Петър Петров от "Възраждане", визирайки вчерашното гласуване в правна комисия. 

На гласуване първо бе подложено предложението на двама депутати от "Има такъв народ" за отпадане на предложението на ПП-ДБ за двойните мнозинства в избора на върходните съдии. И на таблото светна всички "за", само ПП-ДБ и ДПС-ДПС (ДПС-Доган) - "против" (и един "въздържал се" от обединението).

Предложението на "Възраждане" бе подкрепено от всички, с изключение на фракцията на Пеевски "Ново начало".

Новото мнозинство?

След серия почивки дойде ред и на текстовете на ПП-ДБ за ограниченията за временно управляващите прокуратурата, ВАС и ВКС, като в допълнение от "Възраждане" предложиха да се въведе забрана и техните замесници да не може да бъдат посочвани за и.ф. Петър Петров го мотивира с това, че заместниците трябва да си тръгват с титуляра. А контекстът бе, че с отварянето на ЗСВ Сарафов побърза да си назначи още една заместничка - Ваня Стефанова и това породи спекулациите, че тя ще го наследи.

Предложението бе гласувано и прегласувано и очерта следната интересна картина: то не бе подкрепено от бъдещите коалиционни партньори ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ", но не и от четвъртия им, (не)коалиционен партньор, ДПС-ДПС, който гласува "за". Но "Новото начало" на Пеевски подкрепи новата коалиция. С това мнозинство текстът не мина и предизвести следващите гласувания на ограниченията.

"ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-НН искат сегашния изпълняващ функциите пак да се кандидатира", констатира Петър Петров, след като отново с тези гласове не мина текстът, забраняващ на и.ф. тримата големи да се кандидатират за титуляри.

Същите гласове не позволиха и въвеждането на забрана кандидат за титуляр да не може да и.ф. при провал на процедурата.

Но пък единодушно бе прието ограничението изпълняващите функциите да са такива в ограничения срок от шест месеца. Това би трябвало да касае Сарафов, тъй като той е и.ф. от юни 2023 година. Следователно при провал на процедурата, да има нов временен главен прокурор. Юристи обаче спорят дали новата разпоредба важи в заварено положение или занапред, след като не бе приета преходната такава, която отчиташе вече отминалото време на поста. Чолаков бе определен за и.ф. през ноември м.г. Ако се възприеме от ВСС, че текстът важи от деня на обнародването, то двамата имат още шест месеца тепърва като и.ф.

Отново новото мнозинство ГЕРБ, ДПС-НН, ИТН и БСП отхврли предложението на ПП-ДБ, лице, заемало длъжността Главен или предсдедател на ВАС и ВКС, да не може да бъде назначавано като и.ф.

От ПП-ДБ предлагаха още не само прокурори от прокурорската колегия да могат да правят номинации за обвинител номер едно, а и съдии, което според тях би разперило ветрилото на кандидатурите, които сега са във вида "състезание с един кон". Отново не се прие.

Без изненада, не се прие и предложеното прегласуване с ново по-високо мнозинство в пленума на ВСС при връщане на избраника за главен прокурор от страна на президента. Атанас Славов (ПП-ДБ) посочи, че дори и едно президентско вето трябва да бъде преодоляно от парламента с минимум 121 гласа, а депутатите са отрязали тази възможност при избора на не по-малко важния обвинител номер едно.