Страните членки (Съветът) на ЕС се споразумяха днес да удължат санкциите срещу Русия.

Това стана на Съвет „Външни работи“ в Брюксел.

Новината съобщи върховният презставител на ЕС за външната политика Кая Калас.

„Това ще продължи да лишава Русия от приходи за финансиране на нейната война“, написа тя в Х и Bluesky.

Europe delivers: EU Foreign Ministers just agreed to extend again the sanctions on Russia. This will continue to deprive Moscow of revenues to finance its war. Russia needs to pay for the damage they are causing.

— Kaja Kallas (@kajakallas.bsky.social) January 27, 2025 at 12:12 PM

По-рано днес посланиците на страните членки одобриха продължаването на санкциите срещу Русия с още шест месеца. Решението бе предадено веднага на Съвета.

Унгария продължава да има известни резерви, съобщиха дипломатически източници в Брюксел. Това се съдържа и в документа, предаден на външните министри.

Санкциите са наложени заради руската агресия в Украйна. Досега страните членки (Съветът) на ЕС са приели 15 пакета от ограничителни мерки. 16-ият пакет се обсъжда и се очаква да бъде приет до 24 февруари – третата годишнина от руското нахлуване в Украйна.

Унгария отстъпи в последния момент заради спор за газовите доставки през територията на Украйна. „Синьото гориво“ бе доставяно по тръбите и за Словакия. Транзитът бе спрян от Русия на 1 януари след изтичането на договора с Украйна.

Тогава Будапеща и Братислава поискаха ЕС да се намеси и да прекрати транзита.

В противен случай Унгария заплашваше да блокира подновяването на санкциите. Крайният срок за това бе 1 февруари. Ако не се бе стигнало до споразумението, Русия би могла да си върне милиарди от замразените си активи в ЕС.

Съветът от своя страна одобри неангажиращо изявление на Европейската комисия и върховния представител на ЕС за външната политика Кая Калас.

Комисията комисия ще поиска от Украйна гаранции, свързани с продължаването на трансфера на газ по тръбопроводите към ЕС, се казва в документа. Дискусиите по въпроса ще продължат в съответствие с международните ангажименти на Киев. В този контекст ЕК е готова да включи в процеса Унгария и Словакия, се казва още в изявлението.

Брюксел приветства ангажирането с механизма за газовата свързаност на Централна и Югоизточна Европа (CESEC) за засилването на енергийната система и взаимната свързаност в региона.

ЕК и страните членки остават изцяло ангажирани с продължаващата подкрепа за Украйна. В този контекст те ще помогнат за ремонта, свързването и стабилизирането на енергийната инфраструктура на Киев, в които Будапеща и Братислава имаха ключова роля.

Същевременно Съветът прие допълнителни санкции срещу три физически лица от Русия. Те са санкционирани заради поредица от кибератаки срещу Естония през 2020 г. И тримата са офицери от поделение 29155 от Генщаба на руските въоръжени сили. В резултат на кибератаките те получили незаконен достъп до класифицирана информация и чувствителни данни в няколко естонски министерства, сред които тези на икономиката и съобщенията, на социалните въпроси и на външните работи. Това довело до кражбата на хиляди конфиденциални документи, съдържащи бизнес тайни, медицински данни и друга критична информация. Така била застрашена сигурността на споменатите институции.

Поделение 29155 е отговорно и за кибератаки срещу други страни членки на ЕС и партньори на Съюза, най-вече Украйна.