Страните членки (Съветът) на ЕС се споразумяха днес да удължат санкциите срещу Русия.

Това стана на Съвет „Външни работи“ в Брюксел.

Новината съобщи върховният презставител на ЕС за външната политика Кая Калас.

„Това ще продължи да лишава Русия от приходи за финансиране на нейната война“, написа тя в Х и Bluesky.

По-рано днес посланиците на страните членки одобриха продължаването на санкциите срещу Русия с още шест месеца. Решението бе предадено веднага на Съвета.

Унгария продължава да има известни резерви, съобщиха дипломатически източници в Брюксел. Това се съдържа и в документа, предаден на външните министри.

Санкциите са наложени заради руската агресия в Украйна. Досега страните членки (Съветът) на ЕС са приели 15 пакета от ограничителни мерки. 16-ият пакет се обсъжда и се очаква да бъде приет до 24 февруари – третата годишнина от руското нахлуване в Украйна.

Унгария отстъпи в последния момент заради спор за газовите доставки през територията на Украйна. „Синьото гориво“ бе доставяно по тръбите и за Словакия. Транзитът бе спрян от Русия на 1 януари след изтичането на договора с Украйна.

Тогава Будапеща и Братислава поискаха ЕС да се намеси и да прекрати транзита.

В противен случай Унгария заплашваше да блокира подновяването на санкциите. Крайният срок за това бе 1 февруари. Ако не се бе стигнало до споразумението, Русия би могла да си върне милиарди от замразените си активи в ЕС.

Съветът от своя страна одобри неангажиращо изявление на Европейската комисия и върховния представител на ЕС за външната политика Кая Калас.

Комисията комисия ще поиска от Украйна гаранции, свързани с продължаването на трансфера на газ по тръбопроводите към ЕС, се казва в документа. Дискусиите по въпроса ще продължат в съответствие с международните ангажименти на Киев. В този контекст ЕК е готова да включи в процеса Унгария и Словакия, се казва още в изявлението.

Брюксел приветства ангажирането с механизма за газовата свързаност на Централна и Югоизточна Европа (CESEC) за засилването на енергийната система и взаимната свързаност в региона.

ЕК и страните членки остават изцяло ангажирани с продължаващата подкрепа за Украйна. В този контекст те ще помогнат за ремонта, свързването и стабилизирането на енергийната инфраструктура на Киев, в които Будапеща и Братислава имаха ключова роля.

Същевременно Съветът прие допълнителни санкции срещу три физически лица от Русия. Те са санкционирани заради поредица от кибератаки срещу Естония през 2020 г. И тримата са офицери от поделение 29155 от Генщаба на руските въоръжени сили. В резултат на кибератаките те получили незаконен достъп до класифицирана информация и чувствителни данни в няколко естонски министерства, сред които тези на икономиката и съобщенията, на социалните въпроси и на външните работи. Това довело до кражбата на хиляди конфиденциални документи, съдържащи бизнес тайни, медицински данни и друга критична информация. Така била застрашена сигурността на споменатите институции.

Поделение 29155 е отговорно и за кибератаки срещу други страни членки на ЕС и партньори на Съюза, най-вече Украйна.