Косово стана поредната балканска държава, в която, по примера на Хърватия, гражданите ще бойкотират магазини заради високите цени.
Призиви за бойкот на търговската мрежа в Косово се появиха в социалните мрежи. Групата "Бойкотирай маркетите" (BOJKOTO MARKETET) във Фейсбук призова косовските граждани да не купуват нищо на 10 февруари, съобщава БТА.
Бойкотът ще продължи 24 часа и е в знак на протест срещу високите цени, информират в групата организаторите. Те призовават гражданите да се снабдяват с основните необходими продукти от т. нар. "зелени пазари" и от местни фермери.
"На 10 февруари няма да направим нито една покупка в супермаркетите и ако гласът ни не бъде чут, ще продължим с други действия", се посочва в описанието на специално създадено за бойкота събитие във Фейсбук.
Организаторите също така подчертават, че нямат връзка с никоя политическа сила, но са разтревожени от поскъпването в страната и единствено искат разумни цени.
В групата също така се появиха статистики, които да онагледят високите цени на продуктите в сравнение с цените на пазара в някои европейски страни и членки на Европейския съюз. Според една от публикуваните статистики, базиращи се на глобалната база данни за цените на живот "Нумбео" (Numbeo), литър мляко в Португалия струва 0,97 евро, в Германия – 1,14 евро, във Финландия – 1,16 евро, в Белгия – 1,17 евро, а в Косово – 1,35 евро.
Друга статистика сравнява цените на някои от основните продукти в Косово и Полша, където минималната заплата е съответно 500 евро и 1725 евро. Съпоставката на данните от "Нумбео" и полската държавна статистическа служба показва приблизително едни и същи цени в двете страни за вода, някои зеленчуци и напитки, като за килограм картофи, лук, ориз и банани цената в Косово е по-висока.
"Нито в брой. Нито с карта. С бойкотиране", пишат още в групата организаторите.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни