Мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум заяви, че страната й засега избягва високите американски мита. Тя посочи, че е било постигнато споразумение с Доналд Тръмп.
В публикация в X Шейнбаум заяви, че е говорила с американския лидер в понеделник сутринта и че са постигнали съгласие, което забавя поне с месец заплахата на Тръмп от 25% тарифи за всички мексикански стоки, внесени в САЩ.
Ангажимент за границата
В замяна Мексико се е съгласила да засили северната си граница с 10 000 членове на Националната гвардия с цел борба с миграцията и трафика на незаконни наркотици.
През уикенда Тръмп обяви, че новите тежки мита за стоки от Мексико, Канада и Китай ще влязат в сила във вторник.
Американският президент подписа изпълнителни заповеди за въвеждане на мита от 25% върху вносни стоки от Мексико и Канада, с 10% ставка на канадските енергийни продукти. Тарифите биха нарушили пакт за свободна търговия от 2020 г., който самият Тръмп подписа. Китайското мито бе увеличено с 10 на сто.
Тръмп каза, че тарифите са необходими, тъй като трите държави не са направили достатъчно, за да спрат потока от имигранти и наркотици в Съединените щати. Той многократно заяви, че „нищо“ няма да го спре да налага тарифите, припомня „Сега“.
Малко след обявяването на тарифите на Тръмп в събота, лидерите на Мексико и Канада обявиха, че ще отговорят с реципрочни мита.
В реч канадският премиер Джъстин Трюдо призова своите граждани да не купуват американски продукти и обяви две вълни от тарифи срещу САЩ.
Шейнбаум обаче не се включи в атаките срещу Тръмп, тя само отбеляза, че Мексико има успехи в борбата срещу наркотрафикантите. Президентката каза, че откакто е встъпила в длъжност преди четири месеца, Мексико е иззела повече от 40 тона наркотици, включително 20 милиона дози фентанил, и е арестувала повече от десет хиляди души, свързани с организирана престъпност.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни