За пореден път представители на управляващото мнозинство обявиха, че в бюджета има огромна дупка. А Станислав Балабанов ("Има такъв народ") директно заяви, че тази година ще бъде преходна за еврозоната и ще затягаме коланите, за да можем да погледнем към нея, когато сме готови. Това се случи преди заседанието на  съвета за съвместно управление (ССУ) на управляващата коалиция, което обсъжда бюджета за 2025 г. 

Общо взето имаме информация как изглеждат цифрите, днес ще си я потвърдим финално, коментира Балабанов.

"Огромна е дупката в бюджета и тук някакви хора, които сринаха държавата само преди няколко месеца с приетите от тях бюджети, визирам Асен Василев, нямат право да дават оценки, особено пък да дават съвети. Тук се събираме за пореден съвет, коалиционен, на който да видим има ли механизъм да се справим с тези предизвикателства. Тази година ще се оформи може би по-скоро като преходна, за да можем коланите като ги стегнем, да имаме поглед и към еврозоната, когато сме готови", даде заявка депутатът от ИТН. 

Бюджетите на Асен Василев обаче бяха приемани и с подкрепа от ГЕРБ, настояща водеща партия в управляващото мнозинство. А някои от големите разходи, като например увеличението на заплатите в МВР, бе прието с подкрепа и от "Има такъв народ", но без подкрепа от "Продължаваме промяната - Демократична България" и с отрицателно становище на Василев като финансов министър.

На въпрос за парите на държавата и за инфраструктурните проекти Николай Нанков (ГЕРБ) коментира, че също имало "дупки".

"Това, което знаем още от миналата година, е, че има неразплатени над 500 млн. лева по общинската програма. Още февруари 2024 г. предупреждавахме, че парите в бюджета няма да стигнат за общинската програма и кметовете да не разкопават градовете, защото ще се изправят пред много сериозен казус. Индексациите, за които са сключени споразумения още от началото на 2024 г. в Агенция "Пътна инфраструктура", са за над 400 млн. лева, отново неразплатени", добави той. 

Миналата седмица партньорите в управлението също обсъждаха състоянието на публичните финанси и параметрите на бюджета за тази година. В събота лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска още в началото на тази седмица и преди Съвета за съвместно управление Министерството на финансите и министър Петкова да му отговорят какви и в какъв размер разходи, дължими за 2024 г., са забавени и прехвърлени за 2025 г., за да излезе заложеният дефицит на касова основа. Това написа той във Фейсбук след среща с кметове и председатели на Общински съвети от област Велико Търново. И Петкова тутакси се отзова.

"Борисов да спре да се прави на "Многострадална Геновева" и да управлява"

"Борисов трябва да спре да се прави на "Многострадална Геновева и да започне да управлява, да спре да се крие зад другите хора“. Така Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) отговори на критиките на управляващите към бившия финансов министър Асен Василев за състоянието на публичните финанси и "дупката" в бюджета.

"Видяхме, че за 2024 г. дупка няма", коментира днес Венко Сабрутев на влизане в сградата на парламента. "Първо, лъжата, която още от септември м.г., започнаха да ни я тиражират, се оказа лъжа", каза той. "Дефицитът за 2024 г. е 3%, 6 млрд., никакви 18 млрд., никакви 9%, както те ни плашеха", допълни Сабрутев.

Той посочи, че какъв ще бъде бюджетът за 2025 г. зависи точно от управляващите в момента.

"Не може да ни слагат 15 млрд. инвестиционна програма, при условие че миналата година в бюджета са били заложени 10 млрд. и едва шест от тях са реално усвоени. Как може пет млрд. допълнителни", коментира депутатът от ПП-ДБ.

На въпрос дали "Продължаваме Промяната" ще подкрепи увеличаването на заплатите в МВР и службите, Венко Сабрутев отговори, че това е гласувано още в 50-ото Народно събрание и има закон, който реално вече се изпълнява.

"Тук въпросът е Борисов какво ще направи - ще остави пари за полицаите и няма да даде пари на лекари, на учители, ще спрат ли всички тези програми от типа на безплатните инвитро процедури, които ние въведохме, скрининг програмите на бременните жени, компенсацията на неприетите деца в детските градини и яслите", попита той.

Сабрутев посочи, че от ПП-ДБ предлагат реформа, която всъщност управляващите трябва да направят, защото обществото очаква срещу 51% увеличение на заплатите, да се увеличи с 51% сигурността на улицата. Той постави въпроса дали без реформа ще се увеличи сигурността, или просто ще се вдигнат разходите.