ЕС смята да отвърне със своята "базука" и да удари с нея американските технологични гиганти, ако президентът Доналд Тръмп наложи мита на блока, съобщи в. „Файненшъл таймс“.

Така сферата на услугите може да бъде въвлечена в търговска война. Европейската комисия проучва използването на влезлия в сила в края на 2023 г. Инструмент за борба с принудата (ИБП) при евентуален спор с Вашингтон, твърдят двама европейски представители.

ИБП бе изработен още при първия мандат на Тръмп в периода 2017-2021 г. Целта му тогава бе да възпре Китай. Този механизъм позволява на Комисията да наложи ограничения върху търговията с услуги, ако установи, че определена страна използва митата върху стоките като принуда към промяна на политиката.

И точно по този начин могат да бъдат третирани заплахите на Тръмп за мита с цел да принуди Дания да предаде на САЩ контрола върху Гренландия, както и да накара ЕС да прекрати прилагането на мерките си срещу американските технологични компании.

ИБП бе наречен "базука" от определени кръгове в Брюксел. Той позволява на ЕС да избира между голям набор от ответни мерки като отнемане на защитата на правото на интелектуалната собственост или правото на използването с търговска цел на определени софтуерни услуги по сваляне и излъчване.

"Базуката" също така позволява на ЕС да блокира преки чуждестранни инвестиции или да ограничи пазарния достъп за компании от сферите на банковото, застраховането и други финансови услуги.

Министрите на търговията от страните членки на ЕС заседаваха вчера във Варшава. Повечето от тях подрепили наказателните действия на Общността при необходимост, споделили пред „Файненшъл таймс“ запознати с дискусиите при закрити врати.

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович изтъкна, че макар да има излишък в търговията със стоки със САЩ, ЕС има голям дефицит в сферата на услугите.

Решенията за налагане на ответни мерки трябва да бъдат вземани с квалифицирано мнозинство – 15 от 27 страни членки.