САЩ ще преустановяват налагането на новите мита на Канада за най-малко 30 дни, съобщи днес канадският министър-председател Джъстин Трюдо след телефонен разговор с американския президент Доналд Тръмп.

"Въвеждането на предложените мита ще бъде отложено с най-малко 30 дни, докато работим заедно. Канада поема нови ангажименти. Ще назначим служител, отговарящ за проблема с фентанила, ще добавим мексиканските картели в списъка на терористичните организации (...) и ще създадем заедно със САЩ съвместно звено за борба с организираната престъпност, трафика на фентанил и прането на пари", посочи Трюдо в изявление в "Екс".

Той добави, че в разговора си с Тръмп е обещал допълнително сътрудничество в сферата на граничната сигурност. От своя страна, американският президент заяви, че телефонният му разговор с Трюдо е преминал "много добре". По-рано републиканецът бе попитан какви искания има към Канада и той за пореден път пожела да я присъедини като 51-ия щат на Америка. Поначало посочената от Белия дом причина за налагането на митата няма много резон - през 2024 г. по канадско-американската граница са задържани около 20 кг фентанил - нищожно количество в сравнение с "находките" по границата с Мексико. Нелегалното преминаване на мигранти, особено на такива с престъпна биография, също е съсредоточено върху южната граница на САЩ.

По-рано вчера стана ясно, че Тръмп се е договорил с президентката на Мексико Клаудия Шейнбаум и че с 30 дни ще бъдат поставени на пауза митата срещу южната съседка. В замяна Мексико е поел ангажимента да засили северната си граница с 10 000 членове на Националната гвардия с цел борба с миграцията и трафика на незаконни наркотици. Още в началото на последната година от мандата си Байдън се договори с Мексико и в северната част на страната бяха издигнати пропускателни постове и разположени войници, след което трафикът на нелегални мигранти и фентанил сериозно спадна.

Така че не е ясно към момента какви ще са практическите ползи за САЩ от "сделките" на Тръмп. 

Вашингтон все пак наложи нови мита от 10% срещу Китай. В отговор Пекин обяви, че ще въведе митническа ставка от 15 на сто върху вноса на втечнен природен газ и въглища от САЩ. Вносът на селскостопански машини и петрол от Америка, както и на продукцията на някои автомобилни компании, също ще подлежи на облагане с 10 на сто, като се очаква мерките да влязат в сила на 10 февруари. Освен това Пекин обяви антимонополно разследване срещу американския технологичен гигант "Гугъл" - търсачката е забранена в комунистическата страна, но инициативата на КНР може да влоши връзките й с китайски компании.

В отделно изявление китайското министерство на търговията и митническата администрация заявиха, че налагат контрол върху износа на волфрам, телур, рутений, молибден и свързани с рутений артикули, за да "защитят интересите на националната сигурност". Китай контролира голяма част от световните доставки на подобни редкоземни елементи, които са критични за прехода към чиста енергия.

Очаква се американският държавен глава да проведе телефонен разговор с китайския си колега Си Цзинпин през идните един-два дни, съобщи междувременно говорителката на Белия дом Карълайн Левит.