Председателят на Сдружение "Сини Сърца" и един от създателите на клубната експозиция Илия Христов даде детайлно обяснение за позицията на футболен клуб "Левски" относно антисемитизма, след като при представянето на новия играч на отбора Георги Костадинов бе забелязана табелка с надпис "Вход за евреи забранен". Това съобщава БТА.
Табелката е била задължителна за всички спортни клубове след утвърждаването на Закона за защита на нацията през 1941-а година, но тогава "Левски" се противопоставя и след Деветосептемврийския преврат клубът е награден от еврейската общност за тази си позиция със сребърен плакет, на който е изобразена Давидовата звезда. Плакетът е закачен до табелата "Вход за евреи забранен", но в някои кадри от видеото е блокирана несъзнателно от изпълнителния директор Даниел Боримиров, а на други отразява светлината от прожекторите зад камерата.
В триминутното видео Христов разказа за историческата позиция на клуба относно антисемитизма и за причините за наличието на табелката в експозицията.
Ето какво разказа Христов:
"Във връзка със създалото се недоразумение в последните часове при представянето на Георги Костадинов и снимката на клубната експозиция, искам да дам едно кратко разяснение за надписа 'Вход за евреи забранен'. Това е табела, която е била поставяна на обществени места в началото на 40-те години във връзка със създадения по онова време Закон за защита на нацията, който забранява участието на лица от еврейски произход в спортни и обществени организации.
Това е нещо, с което Спортен клуб "Левски", в лицето на тогавашния председател Стоян Реджов и Управителния съвет, в който влизат популярни привърженици като Иван Карадочев и Асен Стоименов, се противопоставят. Не се съобразяват с това и поради тази причина през 1942-а година началникът на Обществена безопасност Никола Гешев изпраща писмо на клуба, в което е зададен въпросът защо "Левски" не спазва разпоредбите и в трети и четвърти отбор на клуба има лица от еврейски произход.
По-късно, след Деветосептемврийския преврат през 44-а година, еврейската общност в България изразява своята благодарност за подкрепата на СК "Левски" със сребърен плакет, на който е изобразена Звездата на Давид (на видеото клубът показва въпросния плакет, ситуиран редом до табелката - б.а.). Просто вчера се е получило недоразумение, защото въпросният плакет не се е виждал.
Ако приемем, че "Левски" проповядва някакви антисемитски настроения, едва ли клубът би бил подкрепен от известен театрал, режисьор и актьор в лицето на Рихард Езра. Той е може би най-популярният привърженик на "Левски" преди 10-и ноември и през 60-те години. Всички знаят историята с Георги Соколов и посещението на Рихард Езра и Георги Калоянчев при Тодор Живков, когато е трябвало Соколов да отиде в отбора на военните.
Показателна е историята от същата 1942-а година, по време на мач на 29-и март с отбора на "Македония" (Скопие). По тогавашните разпоредби двата отбора трябва да вдигнат ръка в характерния за онова време спортен поздрав.
Играчите на "Левски" отказват да вдигнат ръка, за да не бъде прието това от новоприсъединените земи към Царство България като хитлеристки поздрав. Това е нещо, за което "Левски" са наказани.
Това е и история, в която в Република Северна Македония беше използвана в обратен ред. Миналата година беше създаден документален филм "Другото полувреме", в който се разказва за гражданската позиция на "Левски".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни