"Държавната намеса на пазара на хранителни стоки би нанесла тежки вреди на потребителите и на икономиката."
Това заявиха днес от Сдружението за модерна търговия, което обединява почти всички големи вериги на хранителния пазар у нас.
През последните дни ставаме свидетели на пореден опит за груба намеса на пазара на дребно с храни. Входираните на 6 и 7 февруари 2025 г. Проект на Закон за пределните надценки на някои хранителни продукти и Законопроект за мерките за ограничаване на печалбите и пряк контрол на цените на хранителните стоки от първа необходимост, предвиждат пряка административна намеса в ценообразуването на пазара на храни, включително пазара на дребно, посочват от Сдружението в свое прессъобщение, получено днес в БТА. Подобна мярка, според организацията, би била контрапродуктивна от гледна точка на потребителите и всички други участници на пазара. Тя не би постигнала нито една от поставените пред нея цели, а напротив, би задълбочила съществуващите проблеми и би създала нови такива, смятат от СМТ.
По-рано днес подобно мнение изрази и премиерът Росен Желязков, който каза, че "пряката намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е недопустима, но това не изключва контролните механизми, с които разполага тя в лицето на регулаторните си органи."
От организацията сега изтъкват, че опитът на някои европейски държави да предложат подобни на предлаганите в проектозакона механизми (пределни цени, пределни надценки) са довели до значително по-висока инфлация - в случая с Унгария инфлацията при храните е достигнала най-високото ниво в целия ЕС през 2023 г. (почти 50 процента на годишна база), както и до дефицит на определени стоки, попаднали в обхвата на мярката.
През лятото на 2023 г. Румъния ограничи търговските надценки на редица стоки от първа необходимост, като от тогава досега България отбелязва по-ниска инфлация при храните, отколкото Румъния, в която действа въпросната мярка, посочват от Сдружението. В Хърватия, след въвеждането на таван на цените на определени хранителни продукти през септември 2023 г., инфлацията при храните също е по-висока спрямо тази в България.
Според СМТ предлаганите ограничения на надценките и задължения за поддържане на количества са в пряко противоречие с европейското право и могат да бъдат разглеждани като нетарифна бариера пред вътреобщностната търговия в рамките на ЕС. На 12 септември 2024 г. Съдът на ЕС постанови, че ограниченията на цените на основните хранителни продукти, определени от унгарското правителство, и задължителните изисквания за складиране на търговците на дребно са несъвместими с правилата на ЕС и подкопават лоялната конкуренция, посочват от СМТ.
От организацията напомнят, че в редица свои решения държавните органи в България установяват, че цените на основни хранителни стоки (като например олио, брашно, яйца, млечни, свинско месо и пр.) се базират "на обективни икономически фактори, както и на такива, породени от международната обстановка" (Решение на КЗК (№427/18.04.2024 г., с което приема Секторен анализ на пазара на олио и брашно), както и че за увеличаване на крайните цени на дребно причината е в по-високите доставни цени на краве сирене, кашкавал от краве мляко, яйца от кокошки и прясно охладен св. бут, както и в нарасналите разходи на веригите за издръжка на дейността им (Решение №АКТ-81-23.01.2025). Според същото решение, цитираните в него данни не показват наличие на високи нива на маржовете на печалба у търговските вериги, посочват от Сдружението.
Всички аргументи на организацията против пределните надценки могат да бъдат открити в Становището на СМТ, адресирано до ресорните парламентарни комисии, премиера и свързаните с темата министри.
Намираме, че поредният опит за ограничаване на конкуренцията чрез настройване на обществото срещу определени пазарни участници е зле прицелено, има други мотиви и има потенциала да донесе тежки вреди за икономиката на страната, свободната конкуренция и потребителския избор, посочват от организацията. Решението на проблемите, свързани с достъпността на храните, следва да бъде търсено в подобряване на бизнес средата, инвестициите, повишаване производителността и стандарта на живот на хората, категорични са от организацията.
Парламентарната група "БСП - Обединена левица" внесе законопроект за пределни надценки на основни хранителни продукти, съобщи вчера пред журналисти в парламента Нина Димитрова, народен представител от групата. Ден преди това от "ДПС - Ново начало" информираха, че ще внесат закон за ограничаване на спекулата и контрол върху търговците и производителите за "голямата потребителска кошница".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни