![България - високи нива на корупция, демокрацията се влошава](/media/118/1000020840~6.l.webp)
Според Индекса за възприятие на корупцията (Corruption Perception Index) за 2024 г., публикуван днес от Transparency International, глобалните нива на корупция остават тревожно високи, а усилията за нейното ограничаване се оказват неуспешни.
В тазгодишното издание на индекса България получава 43 точки, (само преди Унгария от страните в ЕС) което е под критичния праг от 50 точки и сигнализира за сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната.
С резултат от 43 точки България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор – резултат от дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми.
Индексът, който измерва нивата на политическа корупция, показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие.
Чуждестранните инвестиции са на историческо дъно. Сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, в които работи, напуска страната или обмисля да го направи. Причината за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност. Всичко това не позволява планиране и дългосрочни, устойчиви инвестиции.
Среда, в която данъчната тежест и планирането на разходите за труд са непредвидими дори в рамките на текущата година, а зависят от задкулисни политически договорки за удовлетворяване на видими и невидими клиентелистки интереси, прави бизнес средата отровна.
Характеризирайки обществената среда, не можем да пренебрегнем факта, че за първи път в 36-годишната история на демократичния преход в България законността на изборите е поставена сериозно под съмнение.
Дори парламентарно представените политически сили поставят под съмнение законността на проведените избори до такава степен, че оставят окончателното решение в ръцете на Конституционния съд, чието становище е непредвидимо.
Тази ситуация хвърля сянка и върху легитимността на политическата власт, която трябва да прави ключови реформи и назначения.
Гражданското общество е подложено на последователни и все по-яростни атаки, които целят стигматизиране и заглушаване на гласовете, които настояват за прозрачни и отчетни институции, независима съдебна власт, спазване на правата на човека, подкрепа на уязвими групи, опазване на околната среда. Тези атаки идват включително от парламентарно представени политически сили, които неколкократно внасят в Народното събрание Законопроект за регистрация на чуждестранните агенти.
![](/media/117/parlament-zala-bta~22.s.webp)
Изключително тревожен е и фактът, че индикатори, които обикновено показват висок резултат – тези свързани с нивото на демокрация (The Varieties of Democracy Project ) са се влошили с 4 пункта и то в рамките на една година.
![Надежда Йорданова: Борисов поведе недопустима война срещу медийната свобода в коалиция с Пеевски и](/media/117/nadejda-iordanova-bta.s.webp)
Годишното изследване на конкурентоспособността (Competitiveness Yearbook) на Института за развитие на управлението също показва рязко понижение на резултата на България – 7 пункта само за една година, което затвърждава тревожната негативна тенденция за влошаване в ключови области като управление, икономически резултати, бизнес ефективност и инфраструктура.
Много страни са с най-лошото си класиране за десетилетие
Много страни са с най-лошото си класиране от десетилетие в годишния Индекс за възприятие на корупцията на неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл".
Сред тях са както държави като САЩ и Франция, така също и страни като Русия и Венецуела.
"Трансперънси интернешънъл" констатира, че 47 страни от 180 са отбелязали през миналата година най-лошото си представяне в борбата с корупцията, откакто неправителствената организация е започнала да използва сегашната си методология за оценяване през 2012 година.
"Нивата на корупция по света остават притеснително високи, като усилията за борба с нея отслабват", предупреждава "Трансперънси интернешънъл".
Неправителствената организация измерва възприятието на корупцията в публичния сектор, като базира резултатите на данни от 13 източника, сред които са Световната банка, Световният икономически форум и консултантски компании.
В индекса страните са оценени с точки от нула до сто, като нула означава "изключително корумпирана" страна, а 100 точки - "много чиста" страна.
Средното ниво на корупция по света не се е променило в сравнение с 2023 година и е обозначено с 43 точки. Повече от две трети от всички оценени страни са получили по-малко от 50 точки.
С най-добро представяне и на първо място в класацията си остава Дания с 90 точки. На второ място е Финландия с 88 точки, а на трето - Сингапур с 84.
На последните три места са Венецуела с 10 точки, Сомалия с 9 точки и Южен Судан - с 8 точки.
Съединените щати са паднали от 24-о на 28-о място и имат 65 точки, като в миналогодишната класация са имали 69.
Франция също е загубила позиции - в миналогодишната класация тя беше на 20-о място със 71 точки, а сега е на 25-о място със 67 точки.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни