"Ние му ритнахме вратата, защото не искахме да му целуваме ръката".

Така зам.-шефът на парламента и лидер на ДСБ Атанас Атанасов отговори на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов. Малко преди това самият Борисов за пореден път упрекна "Продължаваме промяната - Демократична България", че не са се съгласили да влязат в управлението. И заяви, че сега няма да ги търси за избора на регулатори.

"Провокиран съм от това, което преди малко чух от Бойко Борисов, който четири пъти спомена този ритник по вратата. Ние му ритнахме вратата, защото не искаме да му целуваме ръката. Именно той и ГЕРБ прекратиха преговорите с нас за участие в правителството", заяви Атанасов.

Задкулисни договорки за регулатори няма да правим, ще излъчим кандидати, които се ползват с обществено доверие, каза депутатът от парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Божидар Божанов. 

"За регулаторите ще излъчваме хора, които имат подкрепа от професионални организации, общности, асоциации, браншови включително, които имат ясен профил на експерти. Ние смятаме, че политически фигури, ярки, от близкото минало, не следва да бъдат в регулаторите, за да няма влияние върху тях", допълни Божанов.

Той посочи, че в комисии са предложили доста правила, с които да се установи интегритетът на кандидатите във връзка с досъдебни производства, СРС-та, производства за корупция, несъответствия между имуществено състояние и приходи, и те не са били приети.

"Това, което очакваме все пак да стане, е срокът за предложения да бъдат 14-дневни. Тук г-н Борисов не е прав, по закон няма такива срокове, в правилника на Народното събрание сроковете са 14-дневни, т.е. мнозинството в момента съкращава сроковете по правилник", коментира Божанов.

Той каза, че когато в сглобката от ПП-ДБ са настоявали от първия ден да бъдат попълнени регулаторите, от ГЕРБ бавели, "тупали топката" и настоявали част от регулаторите да са за Пеевски.

Относно коментарите, че десет депутати от ПП-ДБ са отсъствали при гласуването на предложението за включване в дневния ред на проекторешение за създаване на временна комисия, която да разследва дейността на Делян Пеевски, Ивайло Мирчев (ПП-ДБ) обясни, че десет негови колеги са отсъствали от зала по различни причини.

Следващата седмица ние отново ще внесем предложението за тази комисия, тогава всичките 37 гласа на нашите депутати ще бъдат налични, заяви той и посочи, че спират всички болнични и командировки.

"Всички тези 37 гласа ще ги има, но тогава ще стане ясно друго, че мачароците не са при нас, а са при Бойко Борисов и Пеевски, те са двамата големи мачароци", заяви Мирчев.

Според него големият въпрос е, че ГЕРБ заедно с Пеевски ще гласуват против създаването на тази комисия, тъй като "Бойко Борисов трябва да обслужи Пеевски и да направи всичко възможно тази комисия да я няма". 

Относно намеци, че си имат приказка с Йордан Цонев (ДПС-Ново начало), Ивайло Мирчев каза, че стоят един до друг в Народното събрание, което не е по негов избор, няма нищо общо с Йордан Цонев и не се е виждал с него извън това място в НС.

"Така че тези инсинуации – аз чух, че Пеевски е направил и известни сексуални намеци – са меко казано несериозни и трябва да се обърне към сериозните теми", каза Мирчев.

По думите му не е проблемът на България нито ""Америка за България", нито Сорос и синът му, а големият проблем на България е Делян Пеевски и неговото влияние.

"Продължаваме промяната" : Искаме не партийна квота, а нов подход за КЗК

Искаме не партийна квота, а нов подход към избора на ръководство на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), заяви заместник-председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Лена Бориславова на брифинг в парламента. 

От ПП-ДБ искат да има подходящ срок за номинации, не само седем дни заедно с всички останали регулатори, да има възможност да се проведе обществен контрол, да се представят концепции за това как ще се регулира свободният пазар по законен начин и да се зададат въпроси от гражданския сектор, от бизнеса и от депутатите.

"Да се спази този път поне веднъж законовото изискване за минимален професионален опит в областта на конкурентното право и икономиката, да имаме доказан опит на поне един от членовете на КЗК в разследването на картелни практики, да има експерти в тази област, които имат най-малкото публикации в областта на защита на конкуренцията, и да има конкуренция в самия избор", призоваха още от ПП-ДБ и заявиха, че като опозиция ще се борят за това в Народното събрание. 

Лена Бориславова отбеляза, че през 2016 г. настоящият състав на КЗК е избран за 25 минути.

"Аз си пия по-дълго кафето, отколкото продължиха дебатите в зала", коментира тя. Бориславова посочи, че сега отново се бърза с избора на КЗК, този път накуп с всички останали регулатори. "Говори се дори за това, че имената вече са ясни и съгласувани между управляващите", коментира тя. 

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков коментира, че от "ДПС-Ново начало" се опитват да хвърлят прах в очите на българските граждани със законопроект за фиксирани надценки, които не работят.

"Докато се говори за популистки закони за цените, да си сложат сламени хора със зависимости в КЗК, за да пазят картелите, които са свързани точно с "Ново начало" и с ГЕРБ", каза той.   "Имаме неформална информация, че шефът на КЗК ще бъде свързан с "Ново начало", коментира Петков и посочи, че подходът на ПП-ДБ е да има честни конкурси.