БСП може да осъмне с нов лидер още тази неделя заради предизвестената уставна промяна, според която вече не всички социалисти ще избират председателя на партията. Не така предизвестен обаче изглежда самият нов лидер. Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов може да се озоват на балотаж.

Юридическият въпрос

Социалистите се събират на 15 февруари на първо заседание на 51-вия си конгрес, като според решението на Националния съвет (пленума) от декември м.г. "прекият избор за председател е насрочен за 23 февруари". Оттогава насам обаче временното ръководство на партията в различни публични изяви дава да се разбере, че изборът, направен от всички членове на партията, може и да отпадне и да се върне старото положение, при което делегатите на конгреса гласуват. За последно това направи и и.ф. лидерът Атанас Зафиров - в ефира на обществената телевизия. Така миналия уикенд пленумът се събра и одобри отпадането на прекия избор. Решението обаче все пак трябва да е на конгреса.

И тук т.нар. комисия по устава се е сблъскала с проблем - ако конгресът одобри връщането на стария ред за избора на председател, т.е. от делегатите, то може ли веднага да се пристъпи към него? Юридическата питанка е в това, че прекият избор е записан в устава, а промените в устава трябва да бъдат отразени от Софийски градски съд, който отговаря за вписванията на партиите. По информация на Клуб Z комисията трябва да излезе с тълкувание на този въпрос, като очакването на социалистите, с които разговаряхме, е тя да се произнесе, че не е нужно първо да се впише в СГС промяната в начина на избор на председателя, а всички решения да бъдат подадени към съда накуп. Това означава, че Столетницата може да избере новия си председател още тази неделя.

Иначе прекият избор бе въведен през 2017 г. от тогавашната прясно избрана по стария ред председателка Корнелия Нинова с мотива демократизация на партията. Така самата тя бе преизбрана през 2020 г. с почти тодорживковско мнозинство (и детронирана миналата година от най-верните си спътници Зафиров, Гуцанов, Кристиан Вигенин и др).

Председателският въпрос

Казусът със самия бъдещ нов председател обаче изглежда по-заплетен. Официално кандидатите до вчера бяха 17, но лидерът на столичните социалисти Иван Таков си направи отвод. Неофициално преди конгреса се очаква да се откаже и председателят на парламентарната група на БСП Драгомир Стойнев, а социалисти говорят и за бившия президент на ПЕС и бивш лидер на партията - Сергей Станишев.

Зафиров и Гуцанов, които олицетворяват ръководството на партията в момента като и.ф., са сочени за фаворити. Първият - вицепремиер без портфейл, вторият - министър на труда и социалната политика. 

"Двамата разчитат на подхода, използван вече от Корнелия Нинова, когато конгресът не констатира оставката й. Тогава тя беше вицепремиер и министър и даде заявка, че чрез властта ще укрепи БСП, изпаднала в спирала от изборни загуби", коментираха социалисти.

Засега никой не може да изчисли еднозначно кой ще вземе превес, но потенциалното оттегляне на Драгомир Стойнев ще се счита за подкрепа от силния в партията Кирил Добрев за Атанас Зафиров.

В същото време Гуцанов все още е организационен секретар, т.е. човекът, който държи делегатския списък. В близкото минало (50-ия конгрес на БСП) вътрешната опозиция на Нинова оспорваше именно подмяната на делегати преди най-висшия партиен форум. Такава се налага често и по обективни причини - от над 900 души все има възпрепятствани да пътуват до София за събитието.

Така или иначе в партията са раздвоени и очакването е да се стигне до балотаж. Макар Зафиров и Гуцанов да не демонстрират публично съперничество, бидейки и част от Министерския съвет, впечатление на социалистите е направила и подкрепата за Гуцанов, дадена публично миналия месец от бившия президент (2002-2012) Георги Първанов, който напусна левицата, за да основе АБВ. Предателството на президента и бивш БСП лидер и до днес е непростимо за бесепарите, въпреки че АБВ е един от малките коалиционни партньори в последното предизборно червено обединение - БСП-Обединена левица.

Вчера пък Гуцанов "цъфна", заедно с един от другите кандидати за лидер - евродепутата Кристиан Вигенин, на конференция, организирана от руската посланичка Елеонора Митрофанова, за да говори за нуждата от стопляне на отношенията с Москва, чието нападение над Украйна България като държава осъди. Зафиров липсваше. Но този акт на Гуцанов се приема от социалистите и като част от предизборната му кампания.